11.2. 2021 6:00

Poznáte interiérový štýl JAPANDI? Navodí vám doma pohodu a pokoj

11.2. 6:00

Poznáte interiérový štýl JAPANDI? Navodí vám doma pohodu a pokoj

Foto: pinterest/jessbakerbeauty.com

Cestovanie nám umožnilo spoznať nové krajiny, ľudí, ich zvyky, stolovanie a spôsob života. Je preto prirodzené, že vďaka tomu dochádza k vzájomnému prenikaniu kultúr a ich miešaniu. A to je aj prípad japandi, interiérového štýlu, ktorý je horúcim trendom v roku 2021.

Dokonalý hybrid

Vzájomný obdiv, úcta a dlhoročná kultúrna spolupráca medzi Dánskom a Japonskom vyústili do dizajnu, v ktorom sa prelínajú prvky dánskeho hygge a japonskej filozofie wabi sabi. Japandi spája prvky z japonského a škandinávskeho interiérového štýlu, ktorým je blízky minimalizmus a funkčnosť. Vo výsledku tento hybridný štýl pôsobí hrejivým a upokojujúcim dojmom. Pri výbere zariadenia je jedinou podmienkou kvalita, no nemá ísť o dokonalý vzhľad, lebo wabi sabi velebí prirodzenosť. Dôraz je skôr kladený na starostlivé remeselné spracovanie a dlhú životnosť.

Príroda na prvom mieste

Japandi si ctí prírodu, čo je hlboko zakorenené v japonskom i v dánskom dizajne. Na prvom mieste sú prírodné materiály a farby. Na stenách môžete použiť čistú bielu alebo neutrálne odtiene (svetlosivá, béžová), ale druhou možnosťou sú sýte farby nachádzajúce sa v prírode – zelená, modrá, slivková, hnedá a nemožno vynechať ani čiernu, ktorá vytvára kontrast. Krása dreva vyniknena nábytku - severský je zvyčajne svetlý, japonský má tmavšie odtiene a elegantnejšie tvary. V interiéri ho mixujte, niektoré kúsky v jednom štýle, iné v inom, nebojte sa použiť rôzne odtiene dreva, zakrivené aj rovné línie, ktoré vytvoria zaujímavý priestor. Drevo sa môže objaviť  na obložení stien. Okrem dreva sú vítané materiály ako ratan, prútie a bambus. Do japandi interiéru zapadne aj kov, koža a betón, no „tvrdý“ dojem vyvážte mäkkými textíliami.

autor:  Radomir
11.2. 2021 6:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44