8.11. 2018 21:00

Porazte vodný kameň: Táto vec stojí iba pár centov

8.11. 2018 21:00

Porazte vodný kameň: Táto vec stojí iba pár centov

A keby len vodný kameň, táto vecička zatočí s omnoho väčším počtom neduhov, ktoré vás v domácnosti štvú!

Vaša domácnosť sa nezaobíde bez...

Predstavíte si poriadny zápach po celej kuchyni a  strasiete sa pri slove ocot? Radi by sme vám ho predstavili z úplne inej strany. Tušili ste, že vôbec nemusí byť taký „smradľavý"? Ocot je zázračným prostriedkom na zdravotné neduhy a je tiež vynikajúcim pomocníkom vo vašej domácnosti. Poďme ho spolu skúsiť!

Ocot nájdeme v každej domácnosti, aj keď ho možno často pri varení nepoužívate. O to častejšie by ste ho však mali používať pri bežnom upratovaní. Nie, nenechajte sa nalákať na mýty, že ho možno použiť vždy a všade, len by ste sa sklamali. Ocot pri bežnej starostlivosti o domácnosť môžete použiť v mnohých prípadoch, nie však na každý povrch. Takže, ako na to?

Ostatní práve čítajú: Čo jednoznačne potrebujete, aby boli vaše Vianoce dokonalé?

Ocot je vlastne formou miernej kyseliny. Už z tohto je jasné, že by sme ho mali používať s rozvahou hlavne na jemné povrchy a niektoré materiály by sme octom ošetrovať či čistiť nemali vôbec.

Porazte vodný kameň: Táto vec stojí iba pár centov

 

Proti vodnému kameňu

Súboj s vodným kameňom v domácnosti nemôžete vyhrať - bude sa totiž objavovať stále. Pri pravidelnom čistení vám však postačí použitie octu, nie je potrebné nakupovať drahé chemikálie. Povrchy ako sklo, keramiku, nerez či kachličky postriekajte mierne zriedeným alebo v prípade silnejšieho znečistenia aj neriedeným (a mierne ohriatym) octom, nechajte chvíľu pôsobiť a následne zotrite abrazívnou vrstvou špongie.

Ostatní práve čítajú: V spálni nesmiete mať rodinné fotky. Prečo?

Náš tip: Klasikou je čistenie rýchlovarnej kanvice octom, avšak tušili ste, že ak vložíte misku s roztokom octu na 1 minútu do mikrovlnky, pomôže vám uvoľniť mastné nečistoty? Potom už len stačí dôkladne vytrieť. Ocot môžete pridávať aj do umývačky riadu, poslúži namiesto leštidla.

S octom v kúpeľni

Kúpeľňa je pre použitie octu vďačným miestom. Odložte si jednu nádobu s rozprašovačom a do nej nalejte ocot. Ideálne na rýchle opláchnutie sprchového kúta. Rovnaký efekt dosiahnete aj použitím octu na vyčistenie práčky, zbavíte sa naraz ako vodného kameňa, tak aj usadenej špiny a zápachu v útrobách spotrebiča.

Porazte vodný kameň: Táto vec stojí iba pár centov
Zdroj: unsplash.com

 

Náš tip: Áno, ocot pôsobí aj dezinfekčne, hlavne ak ho používate na pravidelnej báze. Ak ale potrebujete robiť veľké upratovanie na miestach, ktorým ste sa dlho nevenovali, siahnite po silnejších prostriedkoch.

Nenechajte sa nachytať

Jedným z rozšírených mýtov je, že octom môžete čistiť podlahy či iné povrchy. Čistiť, samozrejme, môžete, avšak odstraňovanie špiny si tým neuľahčíte. Nemiešajte ocot so sódou bikarbónou, ich vzájomná reakcia znižuje čistiaci účinok oboch komponentov. Ocot by ste tiež nemali používať na drevo a na povrchy, ktoré sa ľahko (a nenávratne) poškodia leptavými účinkami.

Super tip: Ocot je lacný. Ak vám však smrdí ten klasický za pár centov, siahnite po jablčnom.

Zdroj: agáta
8.11. 2018 21:00
Diskusia  ()
Diskusia
44