19.11. 2016 7:00

Poradíme vám, ako zvoliť to správne osvetlenie do spálne

19.11. 2016 7:00

Poradíme vám, ako zvoliť to správne osvetlenie do spálne

Foto: Archív

Spálňa je predovšetkým miestom odpočinku a načerpávania novej energie. Okrem spánku si v nej čítame, pracujeme a prezliekame sa. Ako si na toľko rozdielnych činností správne posvietiť?

Keďže spálňa plní niekoľko funkcií, je zrejmé, že len jedno centrálne stropné svietidlo stačiť nebude. Absolútnou nevyhnutnosťou sú minimálne nočné lampy priamo pri posteli. Možností, ako vhodne osvetliť miestnosť prioritne určenú na spánok, je však o čosi viac. Vo všeobecnosti platí, že do spálne vyberáme jemnejšie a intímne svetlo vo farbe teplá biela.

Hlavne poruke

Dôležitejšie ako hlavné stropné osvetlenie sú v spálni nočné lampy, ktoré sa dajú pohodlne ovládať priamo z postele. Najčastejšie sú postavené na stolíku pri posteli či upevnené na stene za ňou. V súčasnosti je populárne aj uchytenie nočných lámp priamo na čelo postele.

Pri nesprávnom umiestnení nočnej lampy, jej natočení alebo nevhodnom tienidle, teda takom, ktoré po stranách prepúšťa svetlo, vzniká riziko, že oslňovaním bude rušiť partnera, ktorý spí. Stavte teda na nepriehľadné tienidlo, ktoré po stranách zakrýva žiarovku, no zároveň vyberte lampu s dostatočným rozptylom a zdrojom svetla, aby ste pri práci alebo čítaní netrápili oči.

Pár dobrých rád nikdy nie je na zahodenie. Dnes vám poradíme s ideálnym osvetlením do miestnosti, kde sa načerpáva energia - spálne.
Pár dobrých rád nikdy nie je na zahodenie. Dnes vám poradíme s ideálnym osvetlením do miestnosti, kde sa načerpáva energia - spálne.
Zdroj: Archív

Prečítajte si aj pár skvelých rád na ideálne osvetlenie v kuchyni! 

Presne v strede

Najčastejším riešením hlavného stropného svietidla je umiestniť ho priamo uprostred stropu. Logiku to dáva, veď tak bude najlepšie svietiť na celú miestnosť, však? Ale, dajte pozor na druh svietidla, aký zvolíte, a tiež na tienidlo. Aby sa nestalo, že lampa bude napokon svietiť len na to, čo bude stáť pod ňou. Vybrať si môžete zo závesných či z prisadených svietidiel. Pri visiacich dajte pozor aj na dĺžku, aby vám pri bežných činnostiach neprekážalo.

Rozmenené na drobné

Ideálna intenzita osvetlenia v relaxačných miestnostiach má dosahovať minimálne 100 luxov. Postačí teda obyčajná, respektíve úsporná žiarovka s výkonom 100 až 150 W. O atmosféru navodzujúcu pokoj sa postarajú kompaktné žiarivky s teplou bielou farbou s hodnotou 2 500 až 2 700 kelvinov. Intimitu dosiahnete, ak si zapálite sviečky alebo kúpite svetlo so stmievačom. Ideálne, ak k nemu bude pribalený aj ovládač.

Pohľad do skrine

Súčasťou väčšiny spální je šatník alebo skriňa. Tu je dôležité zvoliť dostatočné svetlo, rozhodne však nie farebné, ktoré skresľuje odtieň šiat. Ideálne je biele neutrálne svetlo s hodnotou okolo 4 000 kelvinov. Rovnaké sa hodí aj na dámsky toaletný stolík. Úložné priestory môžete vybaviť aj zabudovaným osvetlením so senzorom pohybu, ktoré bude reagovať pri otvorení skrine.

Navodí atmosféru

Nasvietením alebo podsvietením obrazov a políc, teda vytvorením viacerých jemných a decentných zdrojov svetla, docielite v miestnosti pokojnú a romantickú atmosféru. Škála je skutočne široká a je len na vás, pre ktorú z ponúkaných možností sa rozhodnete. Pokojne podľahnite aj svetelným reťaziam či nábytku s už integrovaným svetlom. Nejde o výstrelky, ale o zaujímavé prvky.
Spálňu isté obdobie obývate aj s najmenšími členmi rodiny. Navoďte v nej upokojujúcu atmosféru pre dieťa zakomponovaním náladového farebného osvetlenia či detského svetelného projektora. Na stene či strope vytvorte hviezdnu oblohu alebo rôzne farebné rozprávkové obrazy, ktoré pomôžu pri uspávaní dieťaťa.

19.11. 2016 7:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44