25.2. 2020 3:00

V podzemnom dome sa býva príjemne a ešte aj ušetríte na energiách

25.2. 2020 3:00

V podzemnom dome sa býva príjemne a ešte aj ušetríte na energiách

Foto: pinterest/greenmagichomes

Videli ste film Pán prsteňov? Určite sa pamätáte, v akých domoch žili Hobiti. Útulné domčeky zasadené v zemi vôbec nepatria len do fantazijných filmov. S úspechom ich stavajú firmy na celom svete.

Moderné zemľanky

Podzemné domy majú rôzne podoby, ich spoločným znakom je, že sú čiastočne alebo úplne zapustené v zemi. Prítomnosť domu prezrádza len čelná stena so vstupom. Na výstavbu sa používajú rôzne materiály – tehly, betón, drevo. Najvhodnejší je monolitický betón, ktorý má unesie väčšiu váhu zeminy a má i dobré tepelno-izolačné vlastnosti. Tento typ domu je najjednoduchšie postaviť na svahovitom pozemku na severnej,  východnej alebo západnej strane. Vďaka tomu ušetríte 60 – 70 % bežnej spotreby energie pre vykúrenie klasického nadzemného domu.

Poschodový dom vo svahu
Poschodový dom vo svahu
Zdroj: pinterest/cr4.globalspec.com

Zemina izoluje

Vedeli ste, že už dva metre pod zemou je celoročne teplota 10 °C, hoci vonku zúri mráz alebo je horúčava?Výhodou podzemného domu je po celý rok konštantná klíma. Nedochádza k výkyvom teploty ani ku kolísaniu vlhkosti. Hlina funguje ako výborný izolant, kvalitná hydroizolácia bráni prenikaniu vlhkosti a tá v priestore nekondenzuje. Steny, podlahy a strop majú rovnakú teplotu ako vzduch v miestnosti.

Krtko by závidel

Nemusíte sa báť, že budete musieť celý deň svietiť. V dome pod zemou je dostatok prirodzeného svetla. Zabezpečujú ho bočné okná a presklené dvere, prípadne svetlovody. V podzemnom dome je ticho, máte väčšie súkromie. Správne naprojektovaný a situovaný dom nepotrebuje kúrenie ani klimatizáciu. Pri veľkých mrazoch si môžete prikúriť vzduchotechnikou spojenou s rekuperáciou tepla. Bonusom je zelená strecha, na ktorej môžete relaxovať, pestovať kvety i nízke kry.

autor:  Radomír
25.2. 2020 3:00
Diskusia ()
Zdieľať článok