13.8. 2018 10:00

Poďte s nami do kuchyne: Vyberáme varnú dosku a rúru na pečenie!

13.8. 2018 10:00

Poďte s nami do kuchyne: Vyberáme varnú dosku a rúru na pečenie!

Foto: Whirpool

Varná doska a rúra na pečenie sú bezpochyby nenahraditeľní pomocníci každej kuchyne. Kedysi boli v ponuke dva druhy – v bielej a hnedej. Dnes ich sortiment, dizajn a funkcie sú stonásobné.

Pri výbere je dobré vedieť, či chcete zabudovaný spotrebič, teda integrovaný, ktorý bude pevnou súčasťou kuchynskej linky, alebo uprednostníte samostatne stojaci sporák. Ďalším dôležitým faktorom je spôsob ich prevádzky. Ak vyhrala elektrina, k dispozícii máte sklokeramickú a indukčnú varnú dosku a elektrickú rúru. V opačnom prípade pôjde o plynové spotrebiče.

Prečítajte si aj pár užitočných rád pred tým, než sa rozhodnete, kam umiestniť chladničku

Keď plyn hrá prím

Spotrebiče na plyn určite nepatria do starého železa. Z hľadiska bezpečnosti je ich slabou stránkou otvorený oheň, ktorý pri nepozornosti môže spôsobiť požiar. Čo sa týka strašiaka menom unikajúci plyn, ten výrobcovia vyriešili. V prípade zhasnutia plameňa bezpečnostná poistka preruší prívod plynu alebo pri niektorých modeloch ho dokonca opäť zapáli. Výhodou varných dosiek je okamžitá regulácia teploty, jednoduché mechanické ovládanie a dobrá cena.

Ruka v ruke s nimi kráča moderný dizajn a ľahšia údržba. Elegantne vyzerajú platne z tvrdeného tónovaného skla s liatinovými mriežkami. Samozrejme, nezabúda sa ani na spotrebu, a to technológiou priameho plameňa, ktorá ušetrí až 22 percent energie v porovnaní s klasickým horákom a 20 percent času. Vďaka stovkám malých otvorov na horáku sú pokrmy zohrievané rovnomerne bez prihorenia. Na rozdiel od varnej dosky nevýhodou rúry je, že teplota sa horšie reguluje. Hovorí sa, že plynová rúra jedlo vysušuje a pripaľuje ho zdola.

Prečítajte si aj TOP 5 hitov do kuchyne na tento rok!

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Hotpoint

Elektrina jednotkou

Sklokeramické a indukčné povrchy varných platní sú investíciou, ktorá sa oplatí. Sklokeramika predstavuje zohrievanie a varenie na mechanicky odolnom povrchu, ktorý sa ľahko udržiava, a čo viac, má rozšírené varné zóny nielen na hrnce, ale aj na pekáče. Varenie je síce pohodlné a rýchle, no indukčný systém stále netromfne. Slabinou sklokeramiky je „lenivá“ dotyková regulácia výkonu. Aby vám jedlo nevykypelo, v niektorých prípadoch je lepšie hrniec zložiť z platne.

Prečítajte si aj pár šikovných rád, ako vybrať tie správne stoličky a osvetlenie do vašej jedálne

Indukčná varná doska je vizuálne podobná sklokeramike, no princíp prevádzky je rozdielny. Nemá tepelné ohrevné telesá, ale indukčné cievky. Teplo tak nevzniká pod doskou, ale v spodnej časti hrnca. Potrebný je preto špeciálny riad, ktorý musí byť vodivý. V tomto prípade liatinový, smaltovaný a z nehrdzavejúcej ocele.

Výsledkom spojenia magnetických polí vznikne ohrev. Flexibilné zóny umožňujú variť takmer na celej ploche indukčnej dosky. Na nezaplatenie je aj energetická úspora, rýchla príprava jedál a okamžitá regulácia výkonu. Nestačilo? Bonusom je mimoriadne ľahká údržba a úspora 30 percent nákladov.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Miele
Prečítajte si aj o šikovných, vertikálnych bylinkových záhradkách

Tak akurát

Čo sa pečenia týka, klasické elektrické rúry sa síce dobre regulujú a pečú rovnomerne z oboch strán, no predbiehajú ich moderné teplovzdušné rúry. Tie majú okrem rôznych druhov ohrevu v zadnej časti rúry ventilátor, ktorý pečenie značne uľahčuje a šetrí čas. Piecť môžete naraz na viacerých plechoch.

Novinkou je typ pečenia pomenovaný ako parná rúra. Jedlo sa ohrieva len v pare, čo zachováva množstvo vitamínov aj minerálov. Chrumkavú kôrku však nečakajte. Kombinovaná rúra je súčasťou sporáka, zabudovaná má výhodu ľubovoľného umiestnenia, ideálne na úroveň pracovnej dosky, vďaka čomu získate prehľad o dianí v rúre bez namáhania chrbtice.

Inšpirujte sa aj krásnymi kuchyňami tých najznámejších celebrít

Funkcie na nezaplatenie

Pri kúpe sa pýtajte aj na funkcie, ktorými sú spotrebiče vybavené. Určite oceníte detskú poistku, pamäťové funkcie, ale aj časovač či varný senzor zabraňujúci pripáleniu a vykypeniu.

V prípade rúry je praktická funkcia rozmrazovania, viacúrovňové pečenie, signalizácia vysokej teploty dvierok alebo, naopak, sklo, ktoré zvonka zostane studené. Skvelé je teleskopické vysúvanie pre pohodlnú manipuláciu s jedlom či úsporné indukčné pečenie. A náročnej údržbe rúry môžete dať zbohom vďaka funkcii pyrolytického čistenia či samočistenia parou.

autor:  Kristína Falťanová
13.8. 2018 10:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44