21.9. 2013 8:00

Podľa feng šuej ide šťastie z kuchyne

21.9. 2013 8:00

Podľa feng šuej ide šťastie z kuchyne

Foto: archív

Kuchyňa je podľa východnej filozofie feng šuej taká dôležitá miestnosť , že dokáže ovplyvniť šťastie azdravie celej rodiny . Pozrime sa najej odporúčania.

Feng šuej využíva prírodné sily tak, aby pozitívne vplývali na energetické pole nazývané čchi každého jedinca. Samozrejmosťou je poriadok a čistota, priestor bez vlhkosti, plesní a vzorné uskladnenie potravín na suchom mieste.

Poloha kuchyne

V krajinách východnej Ázie je kuchyňa vnímaná ako prípravovňa jedla, prostredníctvom ktorého prijímate energiu. Aby nebola negatívna, snažte sa z kuchyne odstrániť predovšetkým vplyvy zlej energie prichádzajúcej z exteriéru. Z tohto dôvodu je najvýhodnejšie, ak je kuchyňa umiestnená v strede domácnosti a aby bola chránená od vstupných dverí.

S exteriérom by mala byť prepojená maximálne dvoma smermi. Úzka chodba vedúca do kuchyne je nevhodná. V malom priestore by sa mohla kumulovať negatívna energia prúdiaca do kuchyne. Výhodnejšie je riešenie vstupu dvoma dverami, aby bolo zabezpečené prúdenie pozitívnej energie.

K dverám postavte kríkovitú rastlinu, ktorá upokojí tok energie vchádzajúcej a vychádzajúcej z miestnosti. Ak sa ešte len rozhodujete pre umiestnenie kuchyne, ideálne riešenie je zosúladiť jej orientáciu s hlavnou osou domu. Neorientujte ju však oproti schodisku. Na hornom podlaží nad kuchyňou by nemalo byť umiestnené WC, spálňa ani detská izba.

Voda a oheň

Tieto dva prírodné živly by mali stáť v kuchyni čo najďalej od seba. Ak to však priestorové možnosti nedovolia, oddeľte ich aspoň predmetom z dreva. Pozor si dávajte na priestor s výlevkou. Jej umiestnenie na západnej strane by mohlo viesť k problémom s financiami a romantikou. K výlevke je dobré postaviť rastlinu v kovovom kvetináči.

Mala by zastaviť energiu, ktorá odvádza energiu spojenú s financiami. Miesto udržiavajte čisté a nezapratané. Miesto na varenie sústreďte najlepšie do stredu miestnosti, napríklad na kuchynský ostrovček. Mali by ste byť obrátení tvárou k prítomným a s výhľadom na dvere miestnosti. Ak to nie je možné, postavte za sporák aspoň predmet z kovu, ktorý by odrážal priestor za vami.

Stolovanie

Vyhýbajte sa rohom. Či už sedeniu oproti rohu, ale aj ostrým rohom na nábytku. Keď energia čchi prechádza okolo rohu vyčnievajúceho do miestnosti, zrýchli sa alebo zmení smer. Každý, kto sedí či stojí tejto energii v ceste, sa bude cítiť neisto a nepokojne. Rohy radšej zaoblite alebo prekryte látkou.

Na lepší pocit bezpečia a relaxu je dobré situovať miesta na sedenie pred stenu, alebo za ne umiestniť aspoň paraván. S odkrytým chrbtom sa môžete cítiť neistí. Časť miestnosti môžete uzatvoriť aj kvetmi. V prípade, ak si doprajete na stole živé červené kvety, posilníte energiu spojenú so zdravím a vitalitou.

Svetlo nad stolom by malo smerovať do stropu, aby sa od neho odrážalo a tak vytvorilo pocit väčšej harmónie. V kuchyni kombinujte priame a nepriame zdroje svetla. Pred modrým svetlom žiariviek uprednostnite oranžové zo žiaroviek.

Halogénové pomôže pri nasvietení pracovnej plochy. Na pokojnú atmosféru pomôžu aj látkové žalúzie na oknách v jemných pastelových farbách.

Nielen na solenie

Morská soľ sa vo feng šuej používa na pohlcovanie starej čchi. Má schopnosť vťahovať do seba energiu, ale aj stabilizovať jej prúdenie domovom. Soľ môžete použiť aj po nasťahovaní, keď sa chcete zbaviť energie z predchádzajúcich nájomcov, alebo aj po hádke. Misku so soľou môžete ľahko premiestňovať a meniť každé dva mesiace.

Farby a materiály

Na lepšie prúdenie energie používajte prírodné materiály. Syntetické ju môžu zablokovať a stlmiť jej tok. Tvrdšie a lesklé povrchy energiu takisto urýchlia. Farby použite podľa orientácie kuchyne. Východu prospeje zelená, juhu a severu zelená alebo žltá v kombinácii so svetlosivou, západu žltá s ružovou a červenou.

21.9. 2013 8:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44