22.8. 2012 8:00

Podkrovie s rozumom a citom: Hranica v meste

22.8. 2012 8:00

Podkrovie s rozumom a citom: Hranica v meste

Foto: Laura WITTEKOVÁ, Júlia ŠIMÁKOVÁ

Podkrovie v širšom centre ponúka majiteľom jedinečný výhľad. Z jednej strany sú okná nasmerované na sklenenú biznis zónu, z druhej sa môžete kochať vilkami učupenými v starých mestských záhradách.

Na začiatku príbehu sa stretli dve spriaznené duše. Okrem vrúcneho vzťahu k umeniu a starožitnostiam spájal tento mladý pár ešte jeden detail. Bývanie kdesi na vidieku im nič nehovorilo, skrátka, obaja boli mestské typy. Navyše on – výtvarník, vyrastal v starobylej uličke v srdci mesta. Takže posedenia v kaviarničke s rannou šálkou kávy mu boli veľmi blízke. Anonymita sídliskového prostredia bola obom partnerom cudzia. Nemyslite si však, že hneď od začiatku spoločného príbehu malo bývanie ideálnu príchuť. Začať treba pekne od piky. Aj s istými obetami. Napríklad podnájmom v sídliskovej dvojgarsónke.

VHODNÁ PRÍLEŽITOSŤ

Neobývané podkrovie v bytovom dome neďaleko centra bola dobrá príležitosť. Získať veľkorysý priestor nielen pre seba, dve dcéry, ale i ateliér na prácu. Mezonet by bol určite dôstojnejším miestom aj na malú súkromnú galériu. Uznajte sami: Zbierka starožitností a časť tvorby výtvarníckej rodiny by sa lepšie vynímala vo veľkorysom byte ako v prenajatej dvojgarsónke. Pre kúpu zdevastovaných priestorov hovoril ešte jeden fakt: Ulicu už obývalo niekoľko známych umelcov. A ako by to bolo, aby malý Montmartre nemal aj svoju kaviarničku, v ktorej si väčšina okolitých nájomníkov už zriadila svoju druhú obývačku?

NEĽAHKÉ BÝVANIE S DOBRÝM KONCOM

Oprava veľkoplošnej strechy by bola pre jednu rodinu priveľa. Priestory napokon odkúpili aj s priateľom, čo prinieslo isté výhody. Nielen náklady za rekonštrukciu krovu sa delili na dvoje. Obaja si byty budovali súčasne, čo prinieslo úsporu námahy pri hľadaní zručných remeselníkov.

A nielen to. Stavebný úrad mestskej časti síce povolil rekonštrukciu, skladovanie akéhokoľvek stavebného materiálu na ulici už nie. „Stavalo sa dosť zvláštnym spôsobom. Ráno sa lešenie postavilo, večer ho museli remeselníci demontovať. A tak to šlo niekoľko mesiacov,“ s úsmevom už dnes spomína majiteľ. Podkrovie v širšom centre ponúka majiteľom jedinečný výhľad. Z jednej strany sú okná nasmerované na sklenenú biznis zónu, z druhej sa môžete kochať vilkami učupenými v starých mestských záhradách.  Manželia hneď na začiatku správne odhadli svoje sily. Umelecké sklony a vycibrený vkus páru boli dobrým predpokladom na hravé zvládnutie finálnych detailov, ktoré vdýchnu bývaniu dušu. No nie pre návrh dispozičného riešenia bytu. S touto požiadavkou sa preto obrátili na svoju kamarátku, skúsenú architektku Riu Treppo.
Logicky rozčlenila takmer 180 m2 priestor do dvoch úrovní. Prízemie je spoločensko-pracovnou, teda dennou zónou, horné podlažie ponúka súkromný priestor pre svojich obyvateľov. K návrhu pristúpila so zdravým praktickým rozumom. Všetky členitosti podkrovného bývania zužitkovala na zakomponovanie odkladacích priestorov, ktorých nie je nikdy dosť.

S ROZUMOM A CITOM

Hlavným budovateľským krédom sympatických hostiteľov bolo s „rozumom a citom“. Cenu s kvalitou sa snažili nivelizovať do rovnovážnej polohy. Prvky, ktoré sa im v pôvodnom objekte páčili, ponechali. Napríklad lícovky na stenách prízemia. Naopak, uvedomovali si, že pri bývaní pod strechou sa na kvalitnej izolácii šetriť nevypláca. Takisto podlahové vykurovanie v podkrovnom byte by bola zbytočnosť, lebo tepelnú pohodu zabezpečujú obytné priestory z nižšieho poschodia. Pokojne si teda vystačili s klasickými radiátormi.

Celá rekonštrukcia, ktorá mezonetu vdýchla konečnú podobu, trvala takmer dva roky. A to z dôvodu, že nešlo o stavbu na kľúč, realizovala sa čiastkovo pomocou majstrov. Rodinných príslušníkov nevynímajúc.

Podobne sa pristupovalo k zariaďovaniu interiéru. Bolo by škoda neskombinovať zdedené starožitné kúsky s modernými. Či celkové dotvorenie interiéru dekoráciami a doplnkami zveriť do rúk interiérového štúdia. Zvlášť v prípade, keď domácej panej okrem umeleckého nadania nechýba zručnosť a zmysel pre detail.
Dospelí si na nové, komfortnejšie bývanie zvykli veľmi rýchlo. Horšie to bolo s ich dcérkami v predškolskom veku. Detskému priestorovému videniu odchovanému na stiesnenejších pomeroch chvíľu trvalo, kým sa preorientovalo. Po dvoch rokoch spokojného bývania sú už staré časy dávno zabudnuté.

22.8. 2012 8:00
Diskusia  ()
Diskusia
44