28.11. 2019 15:00

Plánujete novú kuchyňu? Prezradíme vám, s čím treba začať!

28.11. 15:00

Plánujete novú kuchyňu? Prezradíme vám, s čím treba začať!

Foto: Ikea

Niektorí v nej trávime čas veľmi radi, pre iných je to miesto, kde ich nečaká žiaden oddych, iba varenie a následné umývanie riadu. Správnym výberom kuchynskej linky a rôznych pomocníkov sa však môže stať obľúbeným hniezdočkom.

Tajomstvo rýchleho a jednoduchého varenia spočíva v dobre usporiadanej kuchyni. Každá kuchyňa dokáže byť funkčná, pokiaľ obsahuje správnu kombináciu skriniek a prakticky usporiadanú pracovnú dosku.

kuchyna
kuchyna
Zdroj: Ikea

Dvakrát meraj, raz rež!

Pri plánovaní kuchyne je najdôležitejšie správne odmerať miestnosť, v ktorej sa bude kuchyňa nachádzať. Ak sa človek rozhodne merať miestnosť sám, je potrebné zamerať dĺžky a výšky jednotlivých stien, okien a dverí.

Pre správne zameranie by mali byť hotové všetky práce v miestnosti - stierky , omietky, maľovka aj podlahy. Presnosť rozmerov neovplyvňujú iba tieto práce, ale napríklad aj nerovné steny a nedokonalé rohy. Vždy je potrebné zistiť všetky odchýlky, ktoré sa v miestnosti nachádzajú. Taktiež označte objekty, ktoré vytŕčajú zo steny, ako napríklad radiátory, ventilačná šachta či potrubia.

Kuchyna
Kuchyna
Zdroj: Oresi kuchyne

Inšpirujte sa

Začnite snívať, inšpirujte sa nápadmi, zamyslite sa nad svojimi potrebami a rozhodnite sa, ako by mala vyzerať vaša ideálna kuchyňa. Nezabudnite, že kvalitná kuchyňa by mala ponúkať aj praktické riešenia, ktoré podporujú trvalú udržateľnosť. Nezabudnite na koše na triedenie odpadu, úsporné batérie a energeticky efektívne spotrebiče.

Planovanie kuchyne
Planovanie kuchyne
Zdroj: Ikea

Základné pravidlá pri plánovaní

  • Pri varnej doske by mal byť vytvorený priestor na odkladanie hrncov z oboch strán
  • Uistite sa, že vzdialenosť medzi skrinkami stojacimi oproti sebe je dostatočná, aby sa mohli otvárať dvierka na oboch stranách naraz
  • Pracovná doska medzi varnou doskou a drezom by mala mať ideálne dĺžku 80 cm
  • Chladnička by mala byť čo najďalej od sporáku v najchladnejšej časti miestnosti. Spotrebuje tak oveľa menej energie.
  • Ak máte kuchyňu spojenú s obývačkou nezabudnite na vetranie. Digestor oceníte nielen pri nedeľnajšou vyprážaní rezňov.
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
28.11. 2019 15:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44