30.5. 2020 18:00

Pes v posteli: Je to dobrý nápad alebo to treba zaraziť?

30.5. 18:00

Pes v posteli: Je to dobrý nápad alebo to treba zaraziť?

Niektorí „psíčkari" sú hrdí na to, že ich pes za žiadnych okolností nevyskočí na posteľ alebo sedačku. Iní opatrne priznávajú, že majú v posteli chlpatú spoločnosť (a nie je to bradatý chlap). Ďalší rozprávajú príhody o tom, ako sa ich pes sťahuje do postele hneď ako jeden z manželov z nej vytiahne päty. Je teda pes v posteli dobrý nápad alebo zlozvyk?

Psí dotyk je upokojujúci

Aj keď na jednej strane odborníci odporúčajú pre fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu canisterapiu, špeciálnu liečbu, ktorá spočíva v pravidelnom kontakte chorého so psom, na druhej strane najnovšie výskumy prílišný kontakt so zvieraťom odmietajú, pretože spanie so svojím domácim miláčikom v jednej posteli predstavuje problém hygienický a zvyšuje šancu nakazenia parazitmi, príp. roztočmi.

Chlpy a pach

Predovšetkým, pomenujme veci na rovinu: pes v posteli znamená, že tam budú aj chlpy a psí pach. Toto sa dá vyriešiť tým, že sa nad to majiteľ povznesie alebo bude častejšie a dôkladnejšie prať a posteľ pravidelne vysávať a čistiť.

Riziko infekcie je nízke

„Od bytových psov sa možno nakaziť niektorými chorobami, ale treba podotknúť, že riziko infekcie je relatívne nízke, ak majitelia psov pravidelne umývajú a hlavne odčervujú," hovorí Martina Merková z Úradu verejného zdravotníctva SR a dopĺňa: „U ľudí, ktorí spia so svojimi domácimi miláčikmi v jednej posteli, najmä u detí a osôb s oslabenou imunitou môže byť riziko nakazenia väčšie ako u zdravých osôb." Človeka môžu, i keď výnimočne, ohroziť takzvané zoonózy, čo sú ochorenia alebo infekcie prenášaná zo zvieraťa na človeka. Riziko sa zvyšuje blízkym kontaktom so zvieraťom.

Zdroj: nonka
30.5. 2020 18:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44