5.6. 2018 10:00

Pár šikovný rád: Prichádzajú letné búrky. Máte bleskozvod?

5.6. 2018 10:00

Pár šikovný rád: Prichádzajú letné búrky. Máte bleskozvod?

Foto: BM Elektro

Poctivo vyhotovený krov a kvalitná strešná krytina sú gro spoľahlivej strechy. No rovnako dôležité sú vhodne vybraté funkčné prvky, ako napríklad bleskozvod.

Na to, aby strecha spĺňala funkciu ochrany a vytvárala pocit bezpečia, nemal by na nej chýbať bleskozvod. Jeho nadzemná časť sa skladá zo zachytávacej tyče umiestnenej na najvyššom mieste domu a z vedenia. Pri šikmých strechách rodinných domov sa využíva hrebeňová bleskozvodná sústava, ktorá je tvorená väčším počtom kratších tyčí, ich vzájomná vzdialenosť musí byť podľa normy maximálne 1,2 metra.

Na rohu alebo hrebeni strechy sa na ich uchytenie využíva bleskozvodový hrebenáč a v ploche strechy bleskozvodová škridla, ktoré sú súčasťou strešného systému. Oba prvky majú vsadenú podperu vodiča, kadiaľ sa vedie bleskozvod, a tak ho možno spoľahlivo ukotviť bez narušenia celistvosti strešného plášťa.

Prečítajte si aj o tom, ako si vybrať správnu stropnú konštrukciu 

Na zachytávanie bleskov sa využíva
na sedlových strechách hrebeňová sústava
tvorená záchytným vedením na hrebeni
strechy.
Na zachytávanie bleskov sa využíva na sedlových strechách hrebeňová sústava tvorená záchytným vedením na hrebeni strechy.
Zdroj: Archív

Prečítajte si aj 25 skvelých tipov, ako odvodniť strechu!

Ak strešný systém nemá takéto doplnky, použite na uchytenie bleskozvodu úchytky určené špeciálne na každý typ strešnej krytiny. Najdôležitejší faktor ovplyvňujúci funkčnosť a životnosť bleskozvodu je materiál, z ktorého je vyrobená zachytávacia časť a zvody. Musia byť z materiálov čo najodolnejších proti korózii. Najrozšírenejšia je žiarovo pozinkovaná oceľ, jej životnosť sa však znečistením ovzdušia znižuje.

autor:  Adela Motyková
5.6. 2018 10:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44