6.2. 2013 7:00

Oživte si bývanie japonským závesom!

6.2. 2013 7:00

Oživte si bývanie japonským závesom!

Foto: Archív

Japonské steny ponúkajú nové možnosti na spoluprácu s prirodzeným svetlom a vytváranie svetelnej nálady v interiéri. Stále váhate? Ponúkame ďalšie výhody, ktoré z nich robia partnerky takmer ideálnych parametrov.

1. IDEÁLNE NA VEĽKÉ PRESKLENIA

Súčasná architektúra prináša atypické priestory s atypickými riešeniami. Veľké presklenené plochy by sa bez tienenia ťažko zaobišli. Viete si predstaviť čistý priestor s minimom nábytku a na oknách ťažké, bohato riasené závesy? Proti gustu síce žiaden dišputát, no práve v interiéroch z tohto súdka sú japonské steny ideálnou voľbou. Sú nenápadné, moderné a priestor zbytočne nepohlcujú.

2. NIELEN ZATIENIA

Hoci majú textilné panely dobre rozohratú tieňovú partiu, dajú sa využiť nielen na oknách, ale aj ako efektný a vzdušný optický predel miestnosti či záves na skriňu, dokonca aj ako sprchový záves. O farebných stenách sa hovorí, že bývajú najrýchlejšou cestou, ktoré zmenia náladu v miestnosti. Namiesto maľovania ponúkame ešte rýchlejší a menej prácny recept: Tí, ktorí často túžia po zmene, môžu mať v zálohe hneď niekoľko panelov a podľa nálady ich obmieňať.

Nezanedbateľnou výhodou panelov je, že sa dajú vrstviť. Kým jedna vrstva napríklad tlmí slnečné svetlo, ďalšia môže miestnosť celkom zatemniť a tretia ochrániť vaše súkromie pred pohľadmi okolo - idúcich.

Optimálne miery

Šírka jedného posuvného panelu by sa mala pohybovať v rozmedzí od 60 – 120 cm. Omnoho efektnejšie pôsobí viac užších panelov ako dva široké, ktoré budú nápadne pripomínať klasickú záclonu. Panely nad 120 cm sa horšie ovládajú. Koľajničky môžu byť až v piatich radoch. Do jednej sa zvyčajne umiestňujú dve závesné steny.

3. NENÁROČNÉ NA SPOTREBU AJ ÚDRŽBU

Keďže nemajú riasenie, spotreba textilného materiálu je podstatne nižšia ako pri klasických záclonách či závesoch. Nezabudnite však, že keď budete chcieť japonskú stenu úplne roztiahnuť, musíte mať miesto vedľa okna či dverí na celú šírku panelu, aby sa mali panely kam zasúvať.

Niektoré textílie stačí z času na čas povysávať a tak ich zbaviť prachu, iné sa môžu prať. O spôsobe ošetrovania by vás mal informovať predajca. Látky japonských stien sú antistatické, nepriťahujú prach ako bežné záclony či horizontálne žalúzie, ktoré sa prácne čistia. Vypraté textílie netreba žehliť, ešte vlhké sa pripevnia späť na koľajničku a o ostatné sa už postará závažie na spodnom okraji, ktoré textíliu dokonale vypne.

4. NECHÝBA IM ORIGINALITA

Japonské steny sú majsterky v experimentoch. Odvaha im nechýba nielen pri vzorových či farebných kreáciách. Tradičným textilom sa to nekončí. Nepohrdnú žiadnym materiálom. Pokojne si oblečú exotický ryžový papier, tŕstie alebo bambus. Absolútnym hitom sú panely z farebných plastov.

5. POSLÚCHAJÚ NA SLOVO

V ich ovládaní nehľadajte žiadnu vedu. Skladajú sa z hornej koľajničky, ktorá môže byť dvoj- až šesťdrážková, a zo samotných textilných panelov. V každej drážke sa pohybujú pojazdy, ktoré majú rovnako ako textilné panely voliteľnú dĺžku. Na pojazdy sa látka prichytáva pomocou suchého zipsu. S jednotlivými panelmi sa dá manipulovať manuálne prostredníctvom vodiacej tyče alebo posuvného mechanizmu na šnúrku. Primálo? Tak potom si môžete zvoliť motorické ovládanie buď cez vypínač alebo diaľkový ovládač. Panely sa dajú zaťahovať buď k jednej, alebo druhej strane, prípadne na obidve strany, všetko záleží na priestorovom riešení.

6.2. 2013 7:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44