12.3. 2017 11:00

Otvorené police v kuchyni: Aké sú ich klady a zápory?

12.3. 2017 11:00

Otvorené police v kuchyni: Aké sú ich klady a zápory?

Foto: Miu Borse

Praktická kuchyňa je slovné spojenie najčastejšie skloňované v súvislosti s priestorom na varenie. Zamerali sme sa preto na otvorené police, prvok, ktorý síce oku lahodí, no o kladoch sa dá diskutovať. Alebo ako to s nimi naozaj je?

Premýšľali ste nad otvorenými policami vo svojej novej kuchyni? Rovnako ako všetky varianty dizajnu v interiéri aj tu proti sebe stoja na jednej strane ich klady, na druhej zápory. Pomôžeme vám urobiť si v otázke otvorených políc jasno.

Dokonalý prístup

Najlepšia vec na otvorených policiach a regáloch je skutočnosť, že všetko je hneď poruke. A nie iba to. Už pri letmom pohľade viete, kde čo je, a nezdržiavate sa hľadaním v tmavých skrinkách či otváraním dvierok. Nezanedbateľný je tiež fakt, že ak máte niečo na očiach, snažíte sa v tom udržiavať čistotu a poriadok. Dá sa teda povedať, že otvorené police podnecujú hygienu, i keď ich údržba je bez debaty z dôvodu zvýšenej prašnosti a mastnoty náročnejšia.

Otvorené police v kuchyni majú svoje klady i zápory. My sme ich pre vás zozbierali.
Otvorené police v kuchyni majú svoje klady i zápory. My sme ich pre vás zozbierali.
Zdroj: hgtv.com

 Prečítajte si aj: Jarné upratovanie bez chemikálií - Na týchto 10 úkonov vám postačí obyčajný prášok do pečiva!

Funkčnosť verzus dekorácia

V tom treba mať jasno od samého začiatku a podľa toho miesto na otvorenú policu z hľadiska koncepcie kuchyne dobre zvážiť. Ak plánujete na policu uložiť šálky, poháre či koreniny a dózy s potravinami, najlepšie bude mať ich hneď poruke, teda v blízkosti varnej zóny alebo drezu.

Naopak, ak má polica slúžiť len ako otvorený výstavný priestor na dekorácie, bolo by škoda, ak by zaberala priestor priamo nad pracovnou plochou. Mimochodom, v prípade tanierov a šálok uložených na policiach budete mať zriedka problém s čistením. Kúsky, ktoré často používate, totiž nestihnú zapadnúť prachom. Na druhej strane, častému utieraniu prachu na samotnej polici sa nevyhnete.

Zohľadnený rozpočet

Jednou z najčastejších príčin voľby otvorených políc a regálov je aj výrazné zníženie ceny kuchyne. Odpadnú totiž náklady na dvierka, kovania a otváracie systémy, ktoré pri väčšom počte rozhodne nie sú lacná záležitosť. Ak je teda váš rozpočet na rekonštrukciu kuchyne už teraz napnutý, pouvažujte nad možnosťou otvorených políc. Ušetrené peniaze môžete použiť niekde inde.

Otvorené police v kuchyni majú svoje klady i zápory. My sme ich pre vás zozbierali.
Otvorené police v kuchyni majú svoje klady i zápory. My sme ich pre vás zozbierali.
Zdroj: Pinterest

Prečítajte si aj: 5 rád ako na kuchynský ostrovček! 

Ako na to?

  • Vyhnite sa otvoreným policiam priamo nad sporákom. Para z hrncov alebo mastný tuk z vyprážania by sa na policiach aj veciach rýchlo usádzali.
  • Menej je niekedy viac. Ak už police máte, nezapracte ich desiatkami malých drobností, naopak, uložte na ne väčšie kúsky.
  • Materiál a farby kombinujte buď v ostrom kontraste, alebo tón v tóne. Výborne vyzerá kombinácia drevených políc a masívneho oceľového kovania.

Dizajnérka Mgr. art. Zuzana Muroňová radí:
Otvorené police sú „in“. Dokážu kuchyni dodať osobitý ráz. Skúste z jednej skrinky odstrániť dvierka, jej zadnú stenu vymaľujte kontrastnou farbou alebo na ňu nalepte tapetu a s citom uložte na police jednotlivé kúsky. Ostanete prekvapení, ako vaša kuchyňa ožije.

12.3. 2017 11:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44