23.5. 2020 6:00

Odborník radí: Správnym vankúšom proti nepríjemnému chrápaniu

23.5. 6:00

Odborník radí: Správnym vankúšom proti nepríjemnému chrápaniu

Foto: Pillows.com

Spíte nekonečné hodiny a napriek tomu sa zobúdzate nevyspatí? Bolí vás chrbát, krk alebo dokonca hlava? Jednou z príčin, prečo vstávate unavení a s meravým krkom, môže byť nesprávny vankúš. Určite ste netušili, že môže byť aj jedným z dôvodov chrápania.

Chrápanie je nepríjemný problém. Až 85 percent populácie trpí takzvaným jednoduchým chrápaním, a to bez rozdielu muži aj ženy. Ide o občasné vydávanie hrdelných zvukov v polohe na chrbte, ktoré sa z času na čas objaví u každého. Najčastejšími príčinami sú nádcha, alergia či suchý vzduch v miestnosti. Ďalšou skupinou sú ľudia, ktorých sužuje takzvané habituálne chrápanie, čiže primárne, pri ktorom človek chrápe každú noc a v akejkoľvek polohe. Dochádza k nemu, keď uvoľnené štruktúry v hrdle začnú vibrovať a vytvárať zvuk. Chrápanie je považované za poruchu spánku, pričom jeho ťažká forma môže mať závažné zdravotné či spoločenské dôsledky.

Pozor na plané sľuby

Ak patríte k ľuďom, ktorí trpia chrápaním, mali by ste vykonať nevyhnutné kroky na jeho odstránenie. Nezabúdajte totiž na to, že nielen vy, ale aj váš partner potrebuje kvalitný spánok. Počas chrápania nespíte pokojne ani si neodpočiniete. Na trhu existuje veľké množstvo výrobkov, ktoré sľubujú jeho odstránenie, no väčšina z nich nie je účinná. Určite si pamätáte reklamy na vankúše, ktoré sľubovali, že vaša polovička viac nebude počas noci nechcene chrápať a budiť vaše sny. „Špeciálne vankúše, ktoré výrobcovia deklarovali ako vankúše proti chrápaniu, sa ukázali ako nefunkčné a zákazníci sa sťažovali. Preto sme sa zamerali na vankúše na podporu krčnej chrbtice,“ hovorí Ing. Anton Chvála zo spoločnosti SEGUM, ktorá sa venuje vývoju a výrobe matracov.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
23.5. 2020 6:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44