26.11. 2019 15:00

Odhlučnite si domácnosť: S našimi tipmi si užijete príjemné ticho

26.11. 15:00

Odhlučnite si domácnosť: S našimi tipmi si užijete príjemné ticho

Foto: Shutterstock

Hluk nás obklopuje neustále – v práci i doma. Nájsť si tiché miesto je niekedy ťažké. Domov má byť pokojným prístavom, miestom, kde môžeme relaxovať a načerpať nové sily. Máme pre vás tipy!

Doháňa vás táto kakofónia zvukov k šialenstvu? Je najvyšší čas začať hluk v domácnosti riešiť. Podarí sa vám s pomocou týchto metód.

Pridajte koberce a závesy

Drevená alebo laminátová podlaha vyzerajú moderne a sú nenáročné na údržbu, ale majú nízku schopnosť zvukovej izolácie. Pridajte do interiéru koberec, najlepšie celoplošný a miestnosť bude tichšia. Odizolujete ju zvukovo aj tepelne. Chôdza po mäkkom koberci je určite príjemnejšia a prospešná pre chrbticu a kĺby. Pomôžu tiež hrubé závesy, ktoré izolujú zvuky z ulice a bránia prenikaniu chladu cez sklá.

závesy
závesy
Zdroj: Profimedia.sk

Odsuňte nábytok ďalej od stien

Umiestnenie nábytku ďalej od stien je jednoduchým, ale účinným odporúčaním. Vzniknutá vzduchová medzera pomáha nielen proti tvorbe plesní, ale pôsobí ako zvuková izolácia. Prenikanie hluku od susedov obmedzí, ak pred problematickú stenu presuniete vysoký nábytok.

dvere
dvere
Zdroj: profimedia.sk, shutterstock, anc

Vymeňte dvere

Slabým článkom mnohých domácností sú dvere. Väčšina interiérových dverí má duté, tzv. voštinové jadro z kartónu, ktorý pripomína včelí plást. Také dvere však hluk nestlmia, rovnako ako dvere so sklenenou výplňou. Investujte radšej do plných drevených dverí.

Osaďte kvalitnejšie okná

Veľa hluku do domácnosti preniká z ulice. Cesty sú preplnené autami a premávka neutícha ani v noci. Vďaka chýbajúcim obchvatom sú mestá preplnené kamiónmi. Kvalitné okná s izolačnými sklami hluk eliminujú a znamenajú i benefit v podobe úspory nákladov na kúrenie. Výrazne obmedziť hluk pomôžu i vonkajšie žalúzie.

okno
okno
Zdroj: RI Okna

Zvukovoizolačný náter

Neuveríte, ale existuje aj taký. Jeho schopnosť izolovať zvuk nie je stopercentná, eliminuje len hluk veľmi nízkej úrovne. Ale ako sa vraví, lepšie niečo ako nič. Akustické nátery obsahujú plnivá a živice, ktoré tlmia šírenie zvuku v miestnosti. Rátajte s tým, že sú drahšie ako bežné nátery. Nanášať ich môžete štetcom, valčekom alebo nástrekom. Čím hrubšiu vrstvu vytvoríte, tým je náter účinnejší. Stena natretá akustickým náterom schne dlhšie.

Stavebné úpravy

Ak je hluku priveľa a jednoduché metódy nepomáhajú, musíte realizovať stavebné úpravy stien, stropu a podláh. Použite akustické obklady, zvukovizolačné peny na strop a steny, izolačné dosky a podklady pod podlahy. Radikálnejším riešením je výstavba predsadenej sadrokartónovej priečky a zníženie stropu, ak vám neprekáža, že tým zmenšíte veľkosť izby.

autor:  Radomír Warošek
26.11. 2019 15:00
Diskusia  ()
Diskusia
44