17.8. 2022 12:00

Obklad z lícovej tehly je estetický a praktický zároveň

17.8. 12:00

Obklad z lícovej tehly je estetický a praktický zároveň

Foto: Laura Witteková, Robo Hubač

Tehla má jedinečný a charakteristický vzhľad. Vďaka nemu vytvoríte v interiéri alebo exteriéri originálny a prírodne pôsobiaci výsledok. Na obloženie stien a obvodového muriva najčastejšie slúžia tzv. lícové tehly a tehlové obkladové pásiky.

Autentický a hrejivý 

Lícové tehly malého formátu môžete použiť v exteriéri aj v interiéri bez potreby ďalšej povrchovej úpravy. Je to tiež skvelý materiál na stavbu nosných a nenosných priečok, plotov, záhradných kozubov či ďalších prvkov záhradnej architektúry. Lícové tehly sú pevné, mrazuvzdorné, stálofarebné, kyselinovzdorné, odolné proti obrusovaniu. Vybrať si môžete z ručne tvarovaných, hladkých, tradičných i moderných, rustikálnych alebo avantgardných. Ručne vyrábané lícové tehly majú autentickejší vzhľad a sú drsnejšie, strojové charakterizuje presnejší tvar a hladký povrch. Vyberať si môžete spomedzi rôznych farebných odtieňov, ktoré im dávajú rôzne druhy hliny, ale aj rozdielna teplota výpalu (1 000 - 1 500 °C).

Tehlová fasáda

Krásna, nadčasová a bezúdržbová je fasáda z tehlového obkladu, ktorý funguje aj ako  tepelná izolácia. Ak chcete na fasádu použiť lícové tehly, mali by ste s tým rátať už pri návrhoch domu, pretože vyžadujú kotvenie k nosnej stene. Výhodou obkladových pásikov je, že ich môžete aplikovať na novostavbu i pri rekonštrukcii domu. Majú malú hrúbku a nízku hmotnosť a nalepíte ich priamo na murivo alebo vnútorné steny. Môžete ich skombinovať so zatepľovacím systémom. Nezameniteľnú fasádu docielite použitím farieb rôznej farby, formátu či rôznych druhov väzby pri murovaní. Najrozšírenejšie sú odtiene tehlovočervenej, ale na trhu sú i lícové tehly v odtieni maslová, slonovinová, tmavosivá či antracitová.

autor:  Radomir
17.8. 2022 12:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy