16.4. 2013 8:00

Objavte svet interiérových dverí

16.4. 2013 8:00

Objavte svet interiérových dverí

Foto: archív

Prinášame novinky zo sveta interiérových dverí. V ponuke nájdete nevšedné materiálové vyhotovenia a nové technológie, ktoré ovplyvnili aj dizajn dverí.

Najjednoduchšie pravidlo, ako si vybrať materiál a farebnosť dverí, je zladiť ich do rovnakého dezénu, aký má podlaha, alebo naopak zvoliť úplný kontrast. Samozrejmosť je, že dvere by mali ladiť so zárubňou. Ak nechcete experimentovať, nič nepokazíte výberom ucelených dverných kompletov, ktoré obsahujú dvere, zárubne a kovania ladiace dokopy.

S tichým dovretím

Novinka vo svete posuvných dverí do stavebného puzdra je takzvaný tichý doraz. Tento dôvtipný doplnok sa postará o plynulé dovretie drevených i celosklenených posuvných dverí. A to aj pri akejkoľvek razantnejšej manipulácii. Ukrytý tlmič ustráži ich ladný pohyb. Rovnako aj pri dvojkrídlových dverách.

Inovované zárubne

Na trhu sa objavil nový typ bezobložkovej zárubne v jednej rovine so stenou. Ostrými hranami a presným ukončením steny podporujú moderný výraz interiéru s dôrazom na detail. Jej konštrukciu tvoria dve časti. Hliníková kontrazárubňa, ktorá sa zabudováva do stavebného otvoru ešte v čase hrubej stavby priamo na tehlovú stenu. Druhú časť tvorí bezobložková drevená zárubňa, ktorá sa upevňuje do zamurovanej kontrazárubne. Výsledkom je 4 mm hrubá linka po celom obvode dverí, ktorá vytvára jasné vymedzenie medzi stenou a zárubňou.

Otváranie po novom

Ďalšou zaujímavosťou je nový spôsob otvárania klasického krídla bezfalcových dverí, ktorý výrobcovia označuju ako „otváranie cez ostenie“. Ide o opačné otváranie, ako sme boli doteraz zvyknutí. Dvere po otvorení ostanú osovo umiestnené na stred ostenia. Pri takomto otváraní sa redukuje potrebný manipulačný priestor až o 40 %. Využijete ich všade tam, kde sa nezmestia klasické otváravé dvere a riešenie by bolo príliš komplikované alebo nevyhovujúce.

Čo je nové v povrchoch?

V obľube sú prírodné dyhy domácich aj exotických drevín. Dnes nie je problém akúkoľvek drevinu zladiť s akoukoľvek farebnosťou vďaka širokej škále moridiel. Pri prírodnom materiáli však treba počítať s tým, že farba sa postupom času čiastočne mení. Ak potrebujete dosiahnuť nemenný vzhľad, siahnite po Aro dyhe alebo umelých materiáloch s dekorom dreva. Trendom sú lakované povrchy v odtieňoch RAL s povrchovou úpravou s vysokým leskom. Vítané sú aj výrazné farby ako červená, oranžová, zladené s nábytkovými solitérmi. Samozrejme, závisí od zvoleného štýlu. Nadčasové interiéry siahajú po matných povrchoch. Kto chce upútať nevšedným materiálom, v ponuke nájde novinku: kamennú dyhu.

autor:  Inéz Búci
16.4. 2013 8:00
Diskusia  ()
Diskusia
44