25.5. 2017 2:00

Nové okná domu slušia

25.5. 2017 2:00

Nové okná domu slušia

Foto: PR článok

Netradičný tvar, farba alebo atypické prvky patria často k oknám v staršej zástavbe. Zaujímavé riešenia sú ale často požadované aj pri novostavbách.

Okná ako výrazný prvok každého domu

Okná sú ako oči domu, mrknú na vás a vy si urobíte prvý dojem, to bez zvyšku platí ako pri novostavbe tak rekonštrukcii. Aj keď sú dnes dizajnové možnosti aj v oblasti okien veľmi široké, mali by nové okná predovšetkým spĺňať všetky požiadavky stavebníkov. Tepelná aj zvuková izolácia, parametre bezpečnosti a ďalšie vlastnosti musia byť vyladené tak, aby priniesli maximálny komfort bývania. 

Prístup ku kvalite okien preto musí byť nekompromisný. „Dlhodobú spoľahlivú funkčnosť zaistí iba kvalitný výrobok a kvalita okien sa môže prejaviť až za niekoľko rokov,“ hovorí R. Kubálek, obchodný riaditeľ VEKRY okná. Atypické okná majú svoje limity nielen z hľadiska rozmerov, ale aj funkčnosti, preto by ste mali byť presne oboznámení, čo od nových okien môžete očakávať.

Nové okná domu slušia

Farebné okná oživia vzhľad

Vedľa bielych plastových okien alebo dekorov napodobňujúcich drevo sa už dlhšiu dobu presadzujú farebné varianty sivých odtieňov, ktoré imitujú hliníkové okná. Do netradičných odtieňov sa čoraz častejšie tónujú aj drevené okná. Sivé okná sa dobre hodia najmä do rodinných domov, kde sú väčšie presklené plochy a kde je potrebné zdôrazniť čisté až industriálne línie.

Farebné fasády stavebníci kombinujú aj s netradičnou farbou okien, tu nechýbajú modré, zelené či červené okná. Všetky typy okien možno tiež vyrobiť v rôznej farebnosti rámov a krídiel, táto farebnosť sa uplatní aj pri rekonštrukciách, kde je potrebné zachovať pôvodný vzhľad okien.

Farebnosť okien v interiéri by mala byť nadčasová, aby bolo možné vnútorné vybavenie ľubovoľne premieňať. V poslednej dobe sa napríklad u drevených okien presadzuje transparentné vyhotovenie, ktoré prirodzene zdôrazňuje krásu a kresbu dreva. 

Nové okná domu slušia

Veľmi dobre sa kontrastuje ako s moderným minimalistickým interiérom, tak i napríklad s rustikálnym poňatím vnútorného vybavenia a doplnkov. „U drevohliníkových okien ponúkame aj špeciálne vnútorné olejové farby, ktoré umožňujú ladenie do provence alebo rustikal dizajnu,“ dopĺňa R. Kubálek z VEKRY.

Tvarovo zaujímavé okná

Oblé, guľaté, šikmé či inak atypicky tvarované okná sa u rodinných domov síce nevyskytujú tak často, ale svoje uplatnenie nachádzajú. Niekedy aj jedno okrúhle okno môže plniť funkciu dizajnového prvku, ktorý zaujímavým spôsobom zdôrazní odlišnosť domu. Mali by ste vedieť, že v tomto prípade môžu byť obmedzené funkčné možnosti okien z hľadiska typu otvárky a limitovaná je aj veľkosť a zakrivenie. Najširšie možnosti z hľadiska tvarovania poskytuje výroba drevených okien. Zaujímavé sú aj rohové okná, ich vyhotovenie je ale vždy nutné konzultovať so skúseným odborníkom.

Nové okná domu slušia

Okná sa líšia aj dizajnom vlastných rámov a krídiel. Zaoblené alebo naopak rovné línie sú bežné, zaujímavé sú aj iné dizajnové vyhotovenia. „Rastúcej obľube sa u stavebníkov tešia drevohliníkové okná VEKRA ALUDESIGN Integral so skrytým krídlom, kde vzhľad okna z exteriéru neruší žiadna línia oddeľujúca rám a krídlo,“ vysvetľuje R. Kubálek z VEKRY.

TIP:kvalitné okná môžete nájsť TU

Nezabudnite na tienenie

Široké možnosti dizajnovej premeny domu poskytuje moderné vonkajšie tienenie, a to nehľadiac na jeho vysoké úžitkové vlastnosti z hľadiska ochrany interiéru pred prehrievaním aj pred nezvanými návštevníkmi. Či už sa rozhodnete pre predokenné rolety, žalúzie, markízy či ďalšie prvky, mali by ste ich riešiť vždy súčasne s oknami. Ponúka sa totiž možnosť nielen ich skryť pod omietku, ale predovšetkým zladiť dizajn a dokonalú funkčnosť s novými oknami.

Nové okná domu slušia

autor:  PR článok
25.5. 2017 2:00
Diskusia  ()
Diskusia
44