22.6. 2014 4:00

Nie je matrac ako matrac

22.6. 2014 4:00

Nie je matrac ako matrac

Bolí vás chrbát? A máte kvalitný matrac? Nie? Tak čo sa potom čudujete? S nekvalitným matracom vás bude chrbtica bolieť navždy a váš spánok nebude stáť za veľa.

Nie je matrac ako matrac

Ako spoznám, že je skutočne kvalitný?
Naozaj kvalitný matrac musí byť tak úplne akurát. Čiže ani príliš tvrdý a ani príliš mäkký. Musí vedieť rozložiť váhu tela. Správny matrac by mal byť mäkší v zóne ramien a tvrdší v zóne bedrovej chrbtice. Navyše by mal vedieť udržať teplotu tela.

Dôležitá je vaša hmotnosť
Je to jeden z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich náš výber. V tomto prípade záleží aj na zvyku kupujúceho, na akom tvrdom matraci je zvyknutý spávať. Rozhodujúcou je však váha človeka, ktorý bude matrac používať. Ľudia s vyššou váhou by si mali vyberať tvrdšie matrace a naopak tí s nižšou váhou by mali spávať na matracoch mäkších.

Keď to prevedieme na čísla, ľudia s hmotnosťou nad 85 kilogramov by mali mať tvrdý, ľudia od 65 do 85 kilogramov stredne tvrdý a ľudia s váhou zhruba od tých 40 do 65 kilogramov mäkký matrac.

Kúpa tvrdého či mäkšieho matracu sa odvíja aj od našej polohy pri spánku. Pokiaľ väčšinou spávame na boku, vyhovovať nám bude skôr mäkší matrac, no keď väčšiu časť noci sme zvyknutý spávať na chrbte alebo na bruchu, mali by sme radšej zvoliť matrac tvrdší.

Pružinový, penový, latexový...
Medzi najrozšírenejšie patria matrace pružinové. Pri nich platí pravidlo, že čím viac majú pružín, tým sú kvalitnejšie. Populárne sú aj penové polyuretánové matrace, ktoré majú niekoľko stupňov tvrdosti. Často sa vyrábajú ako „sendvič“, to znamená, že stred je pevnejší, čo je dobré na to, aby sa matrace prevzdušnili. Veľmi obľúbené sú matrace so zimnou a letnou stranou, čiže zimnú stranu tvorí hrejivá ovčia vlna a stranu letnú zasa nejaká chladivá látka.

Ďalším typom sú napríklad matrace zo studenej peny. Tie majú dlhú životnosť, dobrú elasticitu a tvarovú stálosť. Veľmi kvalitnými sú aj latexové matrace. Ich výhodou je vysoká pružnosť a skvelá prispôsobivosť telu. Vyznačujú sa tiež dlhou životnosťou a neprichádza pri nich ani k preležaniu.

Výber materiálu závisí aj podkladu, kde bude matrac ležať. Pokiaľ má posteľ dosku, mali by sme zvoliť pružinový matrac. Pokiaľ však máme lamelový rošt, vhodnejší bude penový matrac, čiže napríklad polyuretánový alebo latexový.

Zdroj: samara
22.6. 2014 4:00
Diskusia ()
Zdieľať článok