1.12. 2020 15:00

Nestihli ste vymeniť okná? Nalepte na sklo termoizolačnú fóliu a rozdiel pocítite!

1.12. 2020 15:00

Nestihli ste vymeniť okná? Nalepte na sklo termoizolačnú fóliu a rozdiel pocítite!

Foto: SHUTTERSTOCK

Zima sa blíži a ak ste ešte nemenili okná, určite poteší, že si aj tak môžete zabezpečiť tepelnú pohodu. Cez staršie, netesniace či nekvalitné okná uniká cenné teplo, čo pocítite nielen na tele, ale i na peňaženke. Izolačné vlastnosti okna dokážete zvýšiť nalepením termoizolačnej fólie na sklo.

Tenká, ale účinná

Termoizolačná fólia je určená na okno s jednou vrstvou skla. Je priehľadná a tenká iba niekoľko milimetrov, podľa typu od 0,4 – 0,8 mm. Jej nalepením vznikne ďalšia vrstva, ktorá bráni úniku tepla. Rozdiel v tepelnej pohode je pri starých oknách citeľný. Inštalácia je rýchla a jednoduchá, nalepenie fólie zvnútra okna trvá len pár minút. Prestup svetla ostáva zachovaný na cca 70 %, fólia však bráni prestupu UV žiarenia. Fólie sú priehľadné, ale existujú i typy s mierne zlatým sfarbením.

Nasucho aj namokro

Existujú rôzne typy fólií, niektoré sú určené na vonkajšiu, iné na vnútornú aplikáciu, prípadne sa líšia spôsobom aplikácie. Na čisté a suché okno zvnútra nalepíte fóliu pomocou obojstrannej lepiacej pásky na rám okna. Pomocou fénu fóliu nahrejete, čím dôjde k jej napnutiu a medzi oknom a fóliou sa vytvorí izolačná vrstva. Iný typ fólie sa aplikuje mokrým spôsobom. Na sklo rozprašovačom nanesiete vodu a fóliu prilepíte na sklo vďaka tenkej vrstve lepidla. Počas aplikácie je síce sklo mierne zahmlené , ale po vyschnutí tento efekt zmizne.

Pre úplné priľnutie k oknu fóliu nahrejte teplým vzduchom z fénu.
Pre úplné priľnutie k oknu fóliu nahrejte teplým vzduchom z fénu.
Zdroj: pinterest/bhg.com

Ani sa nerosia

Bonusom tepelnoizolačnej fólie je, že po jej aplikácii nedochádza k roseniu skla. Tento neduh je zvyčajne sprievodným javom v zimných mesiacoch, kedy je rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou vyšší. Častým dôvodom je nesprávne vetranie a nedostatočné vykurovanie v miestnostiach. Fólia zvýši povrchovú teplotu skla, preto ak dodržíte aj ostatné opatrenia, k roseniu okien už nebude dochádzať. Tepelné straty sa vďaka nej znížia o 30 %. 

autor:  Radomir
1.12. 2020 15:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy