13.1. 2021 18:00

Nebojte sa dreva v kúpeľni. Dodá útulnosť, eleganciu a nadčasovosť

13.1. 18:00

Nebojte sa dreva v kúpeľni. Dodá útulnosť, eleganciu a nadčasovosť

Foto: MostBeautifulThings

Drevo má krásnu textúru, pôsobí teplo a autenticky, preto by bola škoda vyhýbať sa mu v kúpeľni. Kvôli prevahe chladnej bielej keramiky je tu naopak vítané. Bojíte sa, čo urobí s drevom vlhkosť? Výber správnych typov drevín a vhodná povrchová úprava sú zárukou, že drevo zostane dlho krásne.

Prečo drevo?

Drevo nebýva prvou voľbou pri výbere materiálov do kúpeľne. K dispozícii je široký výber keramických obkladov s rôznou farbou a úpravou, niektoré dokonca imitujú drevo, preto predstavujú ľahšiu cestu. Dôvodom je často aj obava, či drevo zvládne náročné podmienky v kúpeľni bez ujmy. Dizajnéri odporujú, že drevo je vďaka svojmu organickému, prírodnému vzhľadu a teplu na dotyk, na rozdiel od studeného pocitu z dlaždíc, lepšou voľbou. Okrem nábytku ho môžete použiť na povrchovú úpravu stien, stropu, podlahy alebo si zadovážiť drevenú vaňu a umývadlo.

Aké drevo?

Pre vlhké kúpeľne sa najlepšie osvedčilo najmä tvrdé exotické drevo. Má väčšiu hustotu a je „mastnejšie“, takže nevyžaduje častú impregnáciu. Okrem najrozšírenejších druhov wenge a teak ide napríklad o maçarandub, ipê, jatobá či muiracatiaru. Z európskych drevín, ktoré musia byť vhodne ošetrené voči vlhkosti sú do kúpeľne vhodné tieto druhy: dub, smrekovec, javor, agát, mahagón.

Kombinácia dreva a bielej farby je nesmrteľnou klasikou.
Kombinácia dreva a bielej farby je nesmrteľnou klasikou.
Zdroj: via decoist.com

Eliminujte vlhkosť

V kúpeľni s prevahou dreva je dôležité nainštalovať ventilátor, ktorý zaručí jej dostatočné vetranie a okamžité zníženie nárazovej vlhkosti. Ochránite tým drevo pred zdeformovaním a zníži sa pravdepodobnosť výskytu plesní. Drevo v kúpeľni navyše potrebuje vhodnú imgregnáciu, ktorú môže predstavovať napríklad ľanový olej alebo uretánový lak. Odborníci odporúčajú pred inštaláciou dreva použiť ako medzivrstvu dechtový papier, ktorý sa zvyčajne používa pod strešné šindle. Vytvoríte tým ďalšiu vrstvu vetrania a ochrany.

autor:  Radomir
13.1. 2021 18:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44