13.1. 18:00

Nebojte sa dreva v kúpeľni. Dodá útulnosť, eleganciu a nadčasovosť

Kúpeľňa je obložená mramorom, ale všimnite si tú krásnu drevenú podlahu.
Kúpeľňa je obložená mramorom, ale všimnite si tú krásnu drevenú podlahu.
Zdroj: Christie 'Real Estate

Drevená podlaha

Podlaha z tvrdého dreva je na rozdiel od keramických dlaždíc pri kontakte s bosými nohami neporovnateľne príjemnejšia, teplejšia a mäkšia. Problém nepredstavuje ani inštalácia podlahového vykurovania. Zachovať krásu drevenej podlahy a zvýšiť jej odolnosť voči vode pomáha správna údržba, ku ktorej patrí olejovanie, voskovanie či lakovanie. Exotické drevo nemusíte natierať, ak vám neprekáža, že časom získa špecifickú svetlejšiu patinu. Medzery medzi doskami vyplňte tmelom na drevo, aby ste ich čo najlepšie utesnili. Pravidelná impregnácia je dôležitá a kedy ju urobiť vám pomôže zistiť jednoduchý test: kvapnite na podlahu vodu, ak okamžite vsiakne, je najvyšší čas. Po sprchovaní či kúpaní musíte podlahu vytrieť dosucha.

Štýlový obklad na stene

Drevo vyzerá skvelo aj na stene či strope. Dodá kúpeľni rustikálny vzhľad. Inštalácia dreveného obkladu je rýchlejšia a čistejšia ako lepenie keramického obkladu, no opäť je kľúčová dôkladná impregnácia. Použiť však môžete aj farebný vodoodolný náter. Záleží na správnej inštalácii a hydroizolácii, aby sa vlhkosť nedostala pod obklad. Okrem dosiek môžete použiť drevenú mozaiku s 3D efektom. Dreveným obkladom obložte pohľadovú stenu, aby ste opticky nezaťažili priestor kúpeľne.

Drevená vaňa a umývadlo

A čo drevená vaňa? O tom, že dreva v kúpeľni sa netreba obávať svedčí to, že kedysi sa ľudia kúpali v drevených kadiach, takže spojenie vody a dreva funguje. Na výrobu vaní a umývadiel sa používajú odolné typy drevín, napríklad céder, hinoki, teak, mahagón, dub, orech, buk a exotické dreviny, napríklad mimoriadne tvrdé iroko. Vane a umývadlá majú nápaditý dizajn a sú skutočnou ozdobou kúpeľne. Na ochranu dreva pred nadmerným vysychaním a blednutím však neumiestňujte vaňu priamo pod okno. Po každom použití ju opláchnite čistou horúcou vodou a raz za čas natrite ľanovým olejom.

autor:  Radomir
13.1. 2021 18:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44