23.5. 2011 7:15

(Ne)tradičné obklady kúpeľní

23.5. 2011 7:15

(Ne)tradičné obklady kúpeľní

Ako ste na tom s kúpeľňovými obkladačkami? Vyznáte sa v nich alebo je to pre vás španielska dedina? Pre istotu sa teda radšej spolu s nami pozrite na niektoré druhy.

(Ne)tradičné obklady kúpeľní

Obklady trochu všeobecne
Pri nákupoch obkladov sa bezpochyby stretneme s rôznymi pojmami a názvami, v ktorých sa nemusíme hneď tak ľahko orientovať. Tak napríklad mozaika vám je určite známa. Ide o obklad malých rozmerov, ktorým pomôže zvýrazniť trebárs rám zrkadla alebo tiež odkladaciu plochu umývadla. Mozaika je veľmi vhodná na obloženie skutočne atypických miest a oblúkov.

Ďalší typ obkladu, listela, je dekoratívna obkladačka pásikového typu. Obvykle sa aplikuje vo výške očí po celom obvode stien. Motív listely sa môže opakovať aj na inserte, čo je vlastne obkladačka s vloženou dekoráciou. Bombato, obkladačka s možno trochu smiešnym názvom,  je v podstate podobný typ ako listela s reliéfnou dekoráciou s rôznym profilom. Ak by ste chceli vo svojej kúpeľni skutočne precíznu kvalitu, siahnite po obkladačke so zabrusovanými hranami typu lappato. Tá totiž zaručí vysokú rozmerovú presnosť a bezškárovú pokládku, čo je iste nesmierne praktické riešenie.

Mozaika a sklo
Vráťme sa teraz na chvíľu k už spomínanej mozaike. Kúpeľňa totiž rozhodne nemusí byť obložená obkladom iba z jedného materiálu. Dá sa predsa doslova vyskladať. A tu prichádza k slovu práve mozaika.

Na mozaiku použijeme napríklad menšie kúsky kameňa, keramiky, dreva, kovu, mramoru... No môže ísť aj o iný materiál. Na mysli máme sklo. Práve ono je totiž pre návrhárov kúpeľní veľmi vďačným materiálom. Prečo? Dobre sa s ním pracuje, je odolné voči vysokým aj nízkym teplotám a takisto aj voči chemikáliám a čo je rovnako dôležité, jeho farebnosť zostáva rovnaká. Máme tu aj estetické hľadisko - mozaika zo skla je skutočne originálna a vkusná. Ak sa sklená mozaika navyše aj podsvieti, môže vytvárať nesmierne zaujímavé svetelné efekty.

Skúste to s kameňom
Ak práve nie ste nadšení z klasického obkladu, ktorý sa vám zdá príliš nudný a tuctový a ani mozaika vás neoslovila, máme ešte jeden tip – prírodný kameň. Ten sa postupne aj v kúpeľniach stáva hitom, čo istotne spôsobila aj jeho farebná rozmanitosť a vážna elegancia.

Ani jeho údržba nie je nič zložité a nezaberie vám veľa času. Je však pravda, že by ste ich položenie radšej mali nechať na odborníka, a to navyše naozaj skúseného, pretože inak by vám celý tento obklad nemusel dopadnúť dobre. Nie je to totiž len o samotnom obklade, ale aj o estetickom cítení a hlavne o skúsenostiach.

Zdroj: natália
23.5. 2011 7:15
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44