11.12. 2012 7:00

Navštívte nefalšovanú romantiku myjavských kopaníc

11.12. 2012 7:00

Navštívte nefalšovanú romantiku myjavských kopaníc

Foto: Vlado VAVREK, Lýdia JUŠKOVÁ

Našim hostiteľom sa stala osudnou samota myjavských kopaníc, kde si starú chalupu na kraji lesa prerobili na krásne zákutie, plné nefalšovanej romantiky.

Zvlnené kopčeky myjavských kopaníc sú pofŕkané ovocnými sadmi, poľami a kde-tu zhlukom starých domov. Práve tie vyhľadávajú ľudia z mesta, lebo ponúkajú odpočinok v úžasnom tichu, ďaleko od každodenného stresu a mestského ruchu. K jednému takému sa náhodou dostali asi pred tromi desaťročiami mladí manželia. Napriek tomu, že vtedy túžili po aute, investovali do spustnutej chalupy a postupne jej prinavrátili stratenú tvár.

AKO SA TO ZAČALO

Mama majiteľa pôsobila v tomto kraji ako učiteľka a aj po odchode do dôchodku ju sem ťahalo. Našla si túto chalupu, ktorá bola viac rozpadnutá ako postavená. Bolo to v časoch hlbokého socializmu a jej vtedajší majitelia emigrovali do zahraničia. Bývalá pani učiteľka rok obehávala úrady, kým boli všetky majetkovoprávne náležitosti v poriadku, a chalupu kúpila.

Až potom si uvedomila, že spustnutý dom na samote nie je pre osamelú ženu, preto ju ponúkla synovi s manželkou. „Ja som bola panelákové dieťa a chalupárčenie ma nelákalo. Túžila som po aute a nie po chalupe. Ale bola chalupa,“ spomína pani domáca na časy, keď padlo v ich rodine rozhodnutie. Ani na ňu potom pár rokov nechodila, iba keď išla brigádnikom odniesť jedlo. Manžel sa však pustil do rekonštrukcie, postupne ju zobytňoval a budoval až do dnešnej podoby.

Navštívte nefalšovanú romantiku myjavských kopaníc

Foto: Vlado VAVREK, Lýdia JUŠKOVÁ

NIEČO STARÉ, NIEČO NOVÉ

V prvej fáze zachraňovali pôvodný, asi 120-ročný hlinený dom s dvoma miestnosťami. Hlinené podlahy vymenili za drevené, staré múry otĺkli, izolovali a nanovo omietli. „Chodila som vtedy po krčmách a pýtala vrchnáky od piva,“ smeje sa dnes naša hostiteľka. Zátky slúžili na starých múroch ako maltonosné pletivo, ktoré dodnes drží omietku. Keď už mali dve miestnosti a strechu nad hlavou, pristavili terasu. Na jej výstavbu majú tiež úsmevné spomienky: „Terasu stavali inžinieri, ktorí ešte študovali alebo práve doštudovali. Po poldňovom murovaní opornej steny, keď som ich volala obedovať, jeden z nich len stál a oboma rukami podpieral stenu. Keď odskočil, celá spadla. Tehly sme očistili od malty a stenu začali stavať odznova. Tá už pevne stojí dodnes.“

Rokmi chalúpka postupne naberala rozmery. Suchý záchod nahradil splachovací, pod terasou vznikol priestor na pivničku, ktorá je pýchou majiteľa. Dobrosrdečne v nej ponúka svojim priateľom a hosťom kopaničiarsku domácu oskorušovicu. Dnes sú už majitelia starí rodičia. Hoci je v podkroví dosť miesta na spanie, pristavili k domu spálňu, aby malé vnúčatá nemuseli chodiť po schodoch. Aj chodbu, aby sa nevstupovalo hneď zvonka do izby. No a v pláne majú letnú kuchynku a ihrisko pre vnúčatá. A pán domáci túži po jazierku, v ktorom by si mohol zaplávať.

Navštívte nefalšovanú romantiku myjavských kopaníc

Foto: Vlado VAVREK, Lýdia JUŠKOVÁ

ROMANTICKÉ ZÁKUTIA

Malé okienka a hrubé múry dodávajú chalupe jej malebnosť. Vidieckeho ducha umocňujú aj stropy a trámy. Korunku celému prostrediu dodalo samotné zariadenie. Všetky izby sú zariadené maximálne účelne, s využitím starožitného nábytku a doplnkov. O teplo a chalupársku atmosféru sa stará v predizbe kozub, ktorý je na mieste pôvodnej pece, a v obývacej izbe zasa pôvabná keramická pec. V lete sa život odohráva na veľkej terase s vonkajším kozubom. Aj jej okolie okúzli svojou prirodzenosťou.

NÁVOD NA RELAX

Práca okolo domu stála majiteľa veľa námahy. Mnoho ľudí nad jeho rozhodnutím krútilo hlavou. Uplynulo pár rokov a sen je skutočnosťou. Dnes majú chalupu ako druhý domov, trávia tu 3 až 4 dni v týždni. Ako hovorí, ak potrebujú „resetnúť“, nabrať energiu, prídu sem a hneď je im lepšie, majú chuť do života a úplne iné myslenie. Aj taká kávičkárka, ako je pani domáca, tu na kávu zabudne. Kým doma sa nedá od kávy vyrušiť nikým a ničím, na terase chalupy jej káva vychladne, lebo ju odlákajú kvety v skalke alebo ježko, či veverička, ktorí sa zatúlajú do bezprostrednej blízkosti. Dobrí susedia či priatelia si tu často dajú čaj pri kozube alebo v lete kávu na terase. Ťažko sa im odtiaľto odchádza, tak ako nám.

Navštívte nefalšovanú romantiku myjavských kopaníc

Foto: Vlado VAVREK, Lýdia JUŠKOVÁ

autor:  Adela Motyková
11.12. 2012 7:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44