8.5. 2013 8:00

Navštívte s nami ideálne bývanie

8.5. 2013 8:00

Navštívte s nami ideálne bývanie

Foto: Paťo SAFKO

Pri svojich šiestych narodeninách nebude počúvať: „Tamto malo byť inak , toto musíme zmeniť.“ Oslávi ich s pocitom, že je ideálny.

Zavšetkým je jeho tvorca, architekt Martin Paško, ktorý pred jeho zrodom načúval potrebám päťčlennej rodiny, vnímal devízu rozľahlého rovinatého pozemka a vdychoval atmosféru okolia.

K tomu namiešal dávku pragmatického pohľadu na bývanie, vycibreného vkusu a profesionality. V pravouhlej spleti ulíc so štýlovo nespútanou zástavbou tak stvoril dom s dušou a neodškriepiteľnou charizmou. Ideálny dom, na ktorom by jeho obyvatelia ani po rokoch bývania nič nemenili.

Hra kvádrov

Od ulice akoby do širokej náruče víta dlhý úzky prievlak jasne manifestujúci silnú individualitu moderného konceptu rodinného domu. Odsadené hmoty kvádrov naznačujú rozohranú kubickú kompozíciu, ktorá sa v pútavom predstavení predvedie až pri pohľade zo súkromia pozemka.

Neprehliadnuteľný prvok dennej zóny
je lomenicové biele železobetónové
schodisko s obkladom z pareného agátu
bez prerušenia lemujúcim jeho tvar
a povrch. Sklenená stena ponecháva
vizuálny kontakt medzi kuchyňou,
jedálenským kútom a obývačkou.
Neprehliadnuteľný prvok dennej zóny je lomenicové biele železobetónové schodisko s obkladom z pareného agátu bez prerušenia lemujúcim jeho tvar a povrch. Sklenená stena ponecháva vizuálny kontakt medzi kuchyňou, jedálenským kútom a obývačkou.
Zdroj: Paťo SAFKO

Foto: Paťo SAFKO

K dvom prelínajúcim sa hranolom s obytnou funkciou pribudol časom tretí, podpivničený pavilón s wellness zónou s bazénom, vírivkou a oddychovým priestorom. Navrhnutý v harmónii s tvarom domu mu dodal nový rozmer.

S logickou nadväznosťou

Dispozícii domu vládne vertikálne rozdelenie dennej a nočnej časti. Nástup domu tvorí hranol s funkciou garáže, komory a kuchyne. Hmotu hlavného hranola otvára vstup ústiaci do veľkorysého monopriestoru obývacej izby s rozmanitými zákutiami.

Či má chuť na posedenie v kruhu rodiny, alebo vypnúť pri kozube, či v knižnici, každý člen domácnosti si príde na svoje.

Súčasťou obývacej zóny je monumentálne schodisko, za ktorým má svoje miesto jedálenský kút. Ten v prieniku dvoch kvádrov prepája obývačku s kuchyňou.

Otvorený komunikácii

Hoci je priestor dennej zóny členitý, jeho premyslený koncept poskytuje domácim vizuálny kontakt s ostatným interiérom a s exteriérom z každého miesta.

Optickú komunikáciu s dennou časťou má aj galéria na poschodí s mozaikou najlepších rodinných fotografií na stene a s pracovným dvojstolom pre prácu s počítačom, ktorá je vstupnou bránou pre tri detské izby so spoločnou kúpeľňou a spálňu rodičov s vlastnou hygienou.

No nie na každú komunikáciu si dom s veľkorysou podlahovou plochou potrpí. Tú v podobe hluchých komunikačných priestorov by ste v ňom márne hľadali a aj tie potrebné sú dimenzované na minimum.

K užívateľskému komfortu domu, na ktorý architekt v prvom rade prihliadal, keď tvoril bývanie pre svoju rodinu, prispel aj precízny výber zariadenia a materiálov. V rovnakom duchu sa nesie i záhrada prevažne s trávnatými plochami obohatená krytými i otvorenými terasami.

Navštívte s nami ideálne bývanie

Ing. arch. Martin PAŠKO, www.mstudio.sk

Dom som vytvoril pre päťčlennú rodinu a jednoduchý koncept som naplnil postupným pridávaním jednotlivých priestorov správnej veľkosti, aby do kompletnej mozaiky nič nechýbalo.

Šesť rokov života overilo túto cestu a môžem iba povedať, že by som ako architekt aj užívateľ na ňom nič nemenil, ani funkciami, ani veľkosťou. Sám sa čudujem, že je pre nás takmer ideálny a poskytuje bázu, ktorú ak chceme, je možné v interiéri dotvárať podľa potreby.

Najmä deti to majú rady pestré a každoročne niekoľkokrát menia dispozíciu izieb. Tešia sa, keď pri použití tých istých prvkov vytvoria vždy niečo nové.

8.5. 2013 8:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44