12.11. 2017 12:00

Na návšteve: Prírodné farby a materiály, dôraz kladený na kvalitu

12.11. 2017 12:00

Na návšteve: Prírodné farby a materiály, dôraz kladený na kvalitu

Foto: Laura Witteková

Kúpiť, zrekonštruovať a nasťahovať sa. Tak to obyčajne býva. V prípade mladej advokátky Mirky je príbeh iný. Byt, v ktorom býva, totiž vôbec nemal byť jej.

Návrh a rekonštrukcia trojizbového bytu na štvrtom poschodí novostavby, v ktorom dnes Mirka spolu s priateľom bývajú, mala pod taktovkou architektka a interiérová dizajnérka Simona Brezovanová. „Oslovili ma Mirkini rodičia, moji dlhoroční klienti, s tým, že im mám vytvoriť príjemné a praktické prostredie, ktoré bude slúžiť na občasné bývanie, keď budú v meste,“ vysvetľuje architektka, ktorej sa do rúk dostal holobyt. Riešila teda technické vybavenie aj dispozičné úpravy. „Návrh sa týkal denných priestorov, teda vstupu, kuchyne, obývacej izby, pracovne a kúpeľní, nuž, a keďže sa už nejaký ten rok poznáme, koncept bol pomerne rýchlo hotový.“

Stará povala, nový byt: Sympatické bývanie prešlo podarenou rekonštrukciou

Veľká vstavaná polica je aj
v domácej pracovni, zasúvacie dvere
vedú do malého skladu. Táto izba bola
podľa pôvodného projektu kuchyňou.
Veľká vstavaná polica je aj v domácej pracovni, zasúvacie dvere vedú do malého skladu. Táto izba bola podľa pôvodného projektu kuchyňou.
Zdroj: Laura Witteková

Kvalitne a nadčasovo

Prírodné farby a materiály, dôraz kladený na kvalitu. To bolo alfou a omegou tohto projektu. „Zariadenie bolo navrhnuté na mieru. Ide o kombináciu laminátov v kuchyni a masívneho smrekového dreva na detailoch zvislých lamiel medzi kuchyňou a obývačkou, taktiež na nábytku v obývačke, jedálni, pracovni, kúpeľni aj vo vstupnej chodbe,“ pokračuje Simona.

Podlahy v celom priestore, okrem kúpeľní, sú jednotné – laminátové, v dekore orech. Dlažby v kúpeľniach sú veľkoformátové gresové, použité aj ako obklady. „S využitím rôzneho formátovania tvoria nenápadnú a nevtieravú eleganciu. Masívny nábytok zas zvýrazňuje ich drsnú kamennú štruktúru a farbu,“ pokračuje dizajnérka. Osvetlenie celého priestoru s vytvorením čiastočného podhľadu v kuchyni bolo samostatnou kapitolou. Prevažne ide o zabudované LED pásy v podhľadoch alebo v nábytku. Naopak, stropné svietidlá v miestnostiach sú visiace a prisadené, avšak veľkoryso priznané.

FOTO: Navštívte spolu s nami interiér, ktorému dominuje vzorovaná podlaha

Náhla zmena

V priebehu prác došlo k malej zmene. Byt nebudú občasne využívať rodičia, ale trvalo v ňom bude bývať dcéra. Do pôvodného konceptu sa teda zapracovali zmeny. „Verím, že aj keď to nebol Mirkin vysnívaný priestor, cíti sa v ňom pohodlne,“ hovorí Simona na margo mladej advokátky, ktorá sa na prvý dojem z bytu pamätá dodnes.

„Bol úchvatný. Obrovský, presvetlený a tiež praktický. Navyše je v ňom veľa drevených prvkov, čo som veľmi ocenila, keďže drevo zbožňujem,“ hovorí domáca pani. „Som skôr typ, ktorý si dá poradiť, a keďže som prišla už do rozbehnutého procesu, nechala som sa iba unášať. Korigovala som len to, aby v ňom bolo čo najmenej lesklých povrchov,“ prezrádza.

FOTO + VIDEO: Dokonalá rekonštrukcia kuchyne vtesnaná do 90 sekúnd

Vstavaná skriňa
je opäť nenápadná,
dizajn miestnosti
nijako neruší, naopak,
dokonale splýva
s priestorom.
Vstavaná skriňa je opäť nenápadná, dizajn miestnosti nijako neruší, naopak, dokonale splýva s priestorom.
Zdroj: Laura Witteková

Na vlastný obraz

Po nasťahovaní Mirka doplnila nábytok podľa potreby, dodala bytu atmosféru pomocou závesov a dekorácií z prírodných materiálov. „Snažili sme sa vyberať veci tak, aby boli dlho použiteľné, pekné a tiež praktické. Aby byt nepôsobil lacno a gýčovo. Uprednostňujem menej výrazné farby, čisté línie,“ hovorí Mirka, ktorá má rada originalitu.

„Vešiačiky v chodbe sú z ciest po Andalúzii, konkrétne z Cordoby. Dekoračné predmety v knižniciach sú suveníry z ďalších ciest. Hlavne pracovňu by som chcela doladiť v cestovateľskom štýle, takže iste pribudne aj nejaká mapa. Ale to si ešte žiada čas. Rada by som však bytu dodala vlastný nádych a dušu. Nech nie je len krásny nábytkom, ale aj spomienkami, ktoré si prinesiem z ciest, keďže cestovanie je mojou veľkou vášňou.“

Plný kontrastov: Tento štýlový interiér ukrýva budova z 19. storočia v srdci ukrajinského Kyjeva

Na návšteve: Prírodné farby a materiály, dôraz kladený na kvalitu

Ing. arch. Simona Brezovanová
ateliér ASF i! www.asfi.sk

"Azda najväčšia zmena sa týkala dispozície. Aby sme získali priestor na pracovňu, museli sme presunúť kuchyňu a potiahnuť všetky rozvody do obývačky. Nebola to však márna práca. Vznikol tak veľmi súčasný denný priestor oddelený od spální." 

autor:  Kristína Falťanová
12.11. 2017 12:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44