25.4. 2009 4:00

Najšpinavšie miesta v domácnosti

25.4. 2009 4:00

Najšpinavšie miesta v domácnosti

Ak by ste očakávali, že na vrchole rebríčka najšpinavších miest v domácnosti bude jednoznačne tróniť WC, ste na omyle. Toaleta ani zďaleka nie je tým najväčším rajom baktérií a ďalších nečistôt. To najhoršie nájdete niekde celkom inde... napr. aj vo vašej kuchyni.

Najšpinavšie miesta v domácnosti

Problémová kuchyňa
Na prvý pohľad sa to možno ani nezdá. Kuchyňa a milióny baktérií? Žiaľ, je to tak. Obrovské množstvo mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobiť rôzne zdravotné problémy, na vás číhajú zo všetkých kútov kuchyne.

Drez a hubka na riad patria k tým najlepším „príbytkom" pre baktérie. Preto sa snažte udržiavať svoj drez v čistote a hubky na riad dôkladne dezinfikujte a často meňte. Rovnako aj dosky na krájanie treba dôkladne umývať po každom použití a kuchynské utierky často prať, aby ste si prípadné baktérie neprenášali ďalej.

Najšpinavšie miesta v domácnosti
Kľučky
Kľučkám sa v domácnosti zväčša nevenuje extra veľká dávka pozornosti, no aj tieto sú obľúbeným miestom baktérií. Nečistoty sa na nich zhromažďujú každým otvorením či zatvorením dverí. Taká kľučka na dverách WC alebo kľučka na chladničke patria k tým, na ktorých by ste našli celú plejádu mikroorganizmov.

Pri upratovaní teda určite nezabúdajte ani na tieto drobnosti, akými kľučky na prvý pohľad sú. Ak ich budete pravidelne čistiť, prípadné zdravotné riziko sa výrazne zníži.

Najšpinavšie miesta v domácnosti
Kúpeľňa nie je neviniatko
Ďalším adeptom na označenie „raj pre baktérie" je aj kúpeľňa. Obzvlášť, ak sa jedná o kúpeľňu spojenú s toaletou. Stačí totiž jedno spláchnutie a ak vopred nezatvoríte poklop toalety, kvapôčky sa rozletia po celej miestnosti. Potom už si asi viete predstaviť, kde všade skončia mikroskopické čiastočky obsahu vášho WC...

V špárach okolo vane, umývadla či jednotlivými dlaždičkami obkladu sa tiež hromadia všelijaké potvorky, ktoré môžu spôsobiť nemalé zdravotné komplikácie. Venujte dostatok pozornosti čisteniu a dezinfekcii vane, umývadla ako i špár.

Najšpinavšie miesta v domácnosti
Klávesnica a spol.
Klávesnica ako i myš počítača sa na prvý pohľad „tvária" nevinne, no v skutočnosti ukrývajú nespočetné množstvo baktérií a nečistôt. Pokiaľ u vás doma používajú jeden počítač viacerí členovia rodiny, zrejme by ste na klávesnici i myške našli všeličo.

Pri práci s počítačom by ste teda mali dodržiavať určité pravidlá - jednak je potrebné udržiavať klávesnicu i myš v čistote pravidelným čistením. Okrem toho si pred i po práci s počítačom umývajte ruky a vyhnite sa jedeniu počas používania počítača.

WC máme zväčša čisté
Paradoxom je, že podľa niekoľkých výskumov sú naše toalety skutočne jednými z najčistejších miest v domácnosti.

Najšpinavšie miesta v domácnosti
Vedci sa domnievajú, že je to najmä preto, lebo toaletu akosi podvedome považujeme za špinavú a preto jej čisteniu a dezinfekcii venujeme zvýšenú pozornosť.

Aby ste si teda zaistili čo najčistejší domov, snažte sa venovať pozornosť uvedeným rizikovým miestam. Nezabúdajte tiež, že čisté ruky sú dôležitým faktorom pri predchádzaní najrôznejším nákazám a preto si ich pravidelne umývajte.

Aj keď všetky baktérie a mikroorganizmy v domácnosti zničiť nedokážeme a nie je to ani žiaduce, je dobré vedieť, kde sa ich skrýva najviac, aby vám tieto miniatúrne potvorky nespôsobili veľké zdravotné problémy.

Zdroj: diana
25.4. 2009 4:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44