17.3. 2017 5:00

Najčastejšie chyby, ktoré robíme s plagátmi a fotkami na stene

17.3. 2017 5:00

Najčastejšie chyby, ktoré robíme s plagátmi a fotkami na stene

Pekný nábytok v obývačke, módny koberec a dekorácie, ktoré farebne ladia s náladou v miestnosti a predsa to nevyzerá tak dobre ako keď priestor zariadi odborník na interiéry? Najčastejšie je chyba v tom, že nevieme zdobiť steny.

Najčastejšie chyby, ktoré robíme s plagátmi a fotkami na stene

Odborníci na interiér totiž majú mimoriadne vyvinuté vnímanie celého priestoru. Našťastie, poznáme pár postupov, ako sa ich citu pre harmonický priestor priblížiť.

Najčastejšie chyby, ktoré robíme s plagátmi a fotkami na stene


Jednou z najčastejších chýb býva, že plagáty alebo obrázky vešiame či lepíme na stenu tam, kde už predtým čosi bolo, prípadne chceme obrázkom skryť nejaké poškodenie na stene, alebo hoci nábytok v miestnosti presunieme, obrazy necháme na pôvodných miestach. Inými slovami, dekorácie na stenách neladia s rozmiestnením nábytku. Horizontála a vertikála akoby si hrali dve rozličné melódie.

Týmto chybám sa vyhnite, ak si doma vystavujete fotografie

Vytvoriť rámec
Pri uvažovaní o tom, ako čo najlepšie umiestniť plagát, obraz alebo fotografie, by sme teda mali najprv zvážiť jeho rozmery. Ak si to môžeme dovoliť, ideálne je obrázok zarámovať. Všeobecná rada pre väčšinu ľudí znie: kúpte rám väčší, než je fotka či obrázok. V obchode s bytovými doplnkami si ľudia zvyknú vyberať hotové rámy len o pár centimetrov väčšie než je fotka či plagát. Pravda je taká, že v drvivej väčšine prípadov by obrázok pôsobil lepšie v oveľa väčšom ráme, so širokou paspartou. (Ak kupujeme originálne výtvarné umenie, spravidla už má rám.) Takýto veľkorysý rám totiž zároveň vytvorí rámec na stene.

Najčastejšie chyby, ktoré robíme s plagátmi a fotkami na stene


Cit pre zátišia
Ak chceme na stene umiestniť viacero menších obrázkov alebo fotiek, ideálny dojem vznikne, ak spolu vytvoria nejakú pravidelnú, upokojujúcu štruktúru. Milovníci hala-bala zátiší by zasa mali myslieť na to, aby obrázky mali jasný spájajúci prvok. Tým môže byť napríklad to, že všetky majú rámčeky rovnakej farby, prípadne všetky fotky sú čiernobiele alebo naopak všetky sú farebné či sepia. Spájajúcim prvkom môže byť napríklad aj jedna vybraná farba alebo rovnaký motív záberu (kvety, zvieratá, ovocie, ľudia...).

Opakovanie je pri vytváraní pekného interiéru dôležité - neostaňte pri zbierke solitérov!

Lacnejšie riešenia
Samozrejme, každý rám niečo stojí a často to nie je malá suma. Výbornou a pritom lacnou náhradou za rámy môžu byť napríklad štipce, kancelárske spinky, vešiaky na nohavice, ktoré poslúžia ako zábavné držiaky. Rámec pre drobnejšie fotky a obrázky môže predstavovať napríklad veľké koleso, na ktoré sa dajú prichytiť fotky, staré okno, ľahká sieť a podobne. Možnosť obmeny obrázkov vďaka štipcom je na nezaplatenie najmä v detskej izbe, v ktorej vystavujeme pekné kresbičky ratolestí alebo v študentskej izbe.

Najčastejšie chyby, ktoré robíme s plagátmi a fotkami na stene

Niekedy stačí menšie obrázky aspoň nalepiť na hrubšiu drevenú dosku. tým sa sa opticky "odlepia" od steny, získajú zaujímavý 3D efekt, ktorý pôsobí luxusnejšie.
V prípade plagátov zasa môže pomôcť namiesto rámov upevnenie vrchnej a spodnej časti plagátu do drevenej lišty, podobne ako školské mapy.

V galérii pod článkom nájdete množstvo vydarených ukážok harmonických stien na inšpiráciu.

Zdroj: nonka
17.3. 2017 5:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44