10.1. 2021 12:00

Nábytok vo vzduchu bol jej poznávacím znamením: Spoznajte dizajnérku Nannu Ditzel

10.1. 12:00

Nábytok vo vzduchu bol jej poznávacím znamením: Spoznajte dizajnérku Nannu Ditzel

Foto: Joshua McHugh

Prvá dáma dánskeho dizajnu Nanna Ditzel priťahovala svojimi návrhmi pozornosť celého sveta až do veku, kedy už väčšina ľudí dávno oddychuje na dôchodku.

Nanna Ditzel

Narodila sa v Kodani v roku 1923. Absolvovala Kráľovskú akadémiu výtvarných umení, kde sa zoznámila so svojím manželom Jørgenom (1921 – 1961). Ich najplodnejšie obdobie bolo po druhej svetovej vojne, keď pracovali pre mnohé renomované dizajnérske firmy. Po manželovej predčasnej smrti sa opäť vydala a presťahovala do Londýna, kde založila medzinárodný dom nábytku. Keď o 20 rokov neskôr znova ovdovela, vrátila sa do Kodane a pracovala pre firmu Fredericia, ktorá vďaka nej zaznamenala historický obrat. Zomrela v roku 2005.

Nanna Ditzel
Nanna Ditzel
Zdroj: nanna-ditzel-design.dk

Pri tvorbe sa Nanna so svojím manželom perfektne dopĺňali. Ona vynikala v nábytkárstve, Jørgen v čalúnení. Spolu vyrábali nábytok pre obyčajných ľudí vhodný do malých bytov. Navrhli napríklad lôžka, ktoré sa zužujú smerom k nohám, kreslá pre dvoch či kreatívne sedačky. V 50. rokoch začali manželia experimentovať s „beznohým“ nábytkom, ako napríklad sedenie na vankúšoch, v hojdacích alebo závesných kreslách. Prútené kreslo Hanging Egg má kokónový tvar a predznamenalo hravú a slobodomyseľnú náladu 60. rokov. Mysleli aj na deti, pre ktoré vymysleli postele, ktoré sa počas dňa mohli ľahko premeniť na sedačku, alebo stolíky, s ktorými sa môžu aj hrať.

Krása motýľov

Nannu celý život fascinovali motýle. Pozorovala ich ľahkosť, let, farby, nádherné tvary a štruktúru. Všetky tieto vlastnosti sa snažila premietnuť do nábytku. Príkladom je kreslo Butterfly.

autor:  Daniela Mýtna
10.1. 2021 12:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44