3.9. 2014 6:00

Nábytok z morskej trávy a banánových listov

3.9. 2014 6:00

Nábytok z morskej trávy a banánových listov

Prírodné materiály sú dnes veľmi populárne. Príroda ponúka nevyčerpateľné zdroje a niektoré suroviny sú až prekvapujúce. No to, čo u nás považujeme za exotické, je v krajine svojho pôvodu úplne bežné. Mať nábytok alebo bytový doplnok z morskej trávy, banánových listov, manilského konope, cukrovej trstiny alebo bambusu nie je len moderné, ale aj praktické, pretože tieto materiály sú kvalitné a trvanlivé.

Nábytok z morskej trávy a banánových listov



Nábytok s vôňou mora
Morská tráva je riasa, ktorá rastie v slanej vode v plytčinách a mnohí z vás sa s ňou na dovolenke pri mori stretli. Z morskej trávy sa robia výplety na stoličky, kreslá, taburetky alebo stoly. Kostru nábytku tvorí masívne drevo, zvyčajne z kaučuku. Povrch nábytku sa zvyčajne upravuje prírodným lakom alebo prírodnými farbami. Prevláda najčastejšie tmavo-hnedá alebo svetlo-hnedá farba.

Nábytok s výpletom z morskej trávy je dizajnovo zaujímavý a v žiadnom prípade nepatrí len do exteriéru. Výborne vyzerá v moderných interiéroch, ktorým dodáva šmrnc, pretože na výber máte rôzne variácie výpletov. Údržba nábytku je veľmi jednoduchá, stačí, ak ho pravidelne pretriete vlhkou handrou a povysávate. Veľkým pozitívom morskej trávy je dlhá trvácnosť - až niekoľko desaťročí.

Nábytok z morskej trávy a banánových listov
Banán nielen ako ovocie
Banánovník je nielen rastlina, ktorá má chutné plody, ale je tiež surovina, ktorá sa hojne využíva v nábytkárstve. Banánové listy sa používajú usušené a zmotané do povrazov na nich výplety sedacieho nábytku, kresiel a stolov. Ich prirodzená farba je tmavohnedá so škvrnami, čo im dodáva originálny vzhľad. Povrchová úprava spočíva v nalakovaní bezfarebným lakom. Keďže banánové listy znesú vysokú vlhkosť, môžete tento nábytok používať tiež v exteriéri, ale nesmie byť priamo vystavený dažďu ani snehu. Banánový výplet je pevný, trvanlivý, má krásnu prírodnú farbu a štruktúru.

Bambus aj kokos
Bambus je obľúbenou a lacnou surovinou, pretože rastie neskutočne rýchlo. Steblá bambusu sa používajú v nábytkárstve už dávno, a Európania ich spoznali vďaka svojim kolóniám v Ázii, kde sa z neho vyrábali rôzne druhy nábytku. V súčasnosti sa používa na výrobu bambusových parkiet a bambusové vlákna sa pre svoje vysoko absorbčné schopnosti pridávajú do uterákov či ponožiek.

Kokosový orech patrí k Vianociam - kto by odolal chutným kokosovým rožtekom alebo likéru? Orech však ponúka ďalšie možnosti využitia. Zo sušených kokosových vlákien sa vyrábajú laná a povrazy alebo sa pletú tašky, rohože aj veľké koberce. Koberce majú výborne tepelno-izolačné vlastnosti, v lete chladia, v zime hrejú. Ich údržba je jednoduchá, je možné ich vysávať i šampónovať.

Zdroj: radomír
3.9. 2014 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok