Zdravé zvieratá majú napríklad lesklé, trochu vlhké oči. Vpadnuté suché, či zalepené poukazujú na zdravotné problémy, ktoré je nutné riešiť s veterinárom. Morčatá si získali popularitu najmä kvôli jednoduchej starostlivosti. Môžu sa chovať doma alebo rovnako ako králiky vonku v králikárňach. "Pokiaľ majú dostatok suchej, teplej podstielky - slamy, sena - a prednú časť králikárne opatrenú pletivom, môžu bez problémov prečkať i našu zimu," konštatuje chovateľ. Na zimu si musia zvyknúť Komplikácie nastávajú až, keď teploty na dlhšiu dobu klesajú pod mínus 10 stupňov Celzia.
"Nesmieme však zabúdať, že morčatá si musia na zimu zvykať postupne," upozorňuje. Za rám dvierok klietky pre morča, potiahnutým pletivom, sa vyplatí dať "bezpečnostnú" dosku. "Zabránime tak vypadávaniu podstielky, ale i zvierat samotných. Oká na pletivu by mali byť také, aby sa nimi nemohli dostať dovnútra myši," radí. Strechu je vhodné pokryť dechtovým papierom. Ak morča chováme v byte, je najlepšie ho ubytovať do klietky, ktorá sa skladá z plastovej vane a ľahko odnímateľného drôteného nástavca. Třasař odporúča, aby základňa vane mala rozmery 80 x 60 cm. Vysoká by mala byť 35 až 50 cm a v každom prípade by mala zvieraťu poskytnúť možnosť vzpriamenia. Mala by byť umiestnená na svetlom mieste, nikdy však v prievane.
Schovávačky i voľný výbeh
Zvieratko sa poteší, ak sa môže prebehnúť po byte, alebo pri vhodnom počasí v záhrade, nie je to však nevyhnutné. Naopak nikto by nemal zabudnúť morčaťu zriadiť búdku, kam sa môže schovať. "Domček" by mal mať pôdorys 15 x 25 cm, výšku asi 15 cm. Optimálna teplota pre chov morčiat je 18 až 22 stupňov Celzia pri relatívnej vlhkosti 40 až 70 percent. Pokiaľ je však morča ubytované v blízkosti kúrenia, kde je príliš suchý vzduch, môže to spôsobovať ochorenia horných dýchacích ciest. Sú to plaché zvieratká Morča je bylinožravec. Pochutná si napríklad na zelenine, ovse a kŕmnych granulách. Seno a slama slúžia nielen ako krmivo, ale aj ako mäkká podstielka, rovnako ako piliny a hobliny, ktoré na dne klietky tvoria savý podklad.
Nevyhnutné vybavenie klietky dopĺňa nádobka na kŕmenie, najlepšie z glazovanej kameniny. Plastovú misku morča prevrhne. Je potrebné tiež zaistiť automatické napájadlo. "Morčatá sa skoro naučia rozoznávať zvuky, súvisiace s podávaním jedla. Napríklad šušťanie vrecka ich hneď vyženie z ich búdky," delí sa so svojimi skúsenosťami Třasař. Dopĺňa, že majitelia morčiat sa so svojimi miláčikmi postupne naučia dobre komunikovať. Ľahko potom porozumejú tomu, čo chcú. "Morča sa vie i nazlostiť, potom sa trasie. Alebo vie hlasno upozorňovať, že má hlad tým, že cvaká zubami. Keď je spokojné, potichu si mrmle," popisuje chovateľ. V podstate sú však morčatá dosť plaché zvieratá. Preto sa často boja a ľakajú. Nikto by ich preto nemal schválne strašiť, ľakať a už vôbec nie s nimi trepať alebo je stískať.
"Pokiaľ nie sú zvyknuté na intenzívny kontakt s ľuďmi, nenechajú sa ani chytiť." Na dlhosrsté s kefkou Morčatá sa vyskytujú v celom rade druhov a farebných variantov. Môžu byť ako hladkosrsté, tak dlhosrsté - rozetové, vejárkovité či rozcuchané, alebo angorské. Dlhosrsté morčatá vyžadujú väčšiu starostlivosť, je nutné ich česať. "Kefovaním morča jednak zbavujete padajúcich chlpov a nečistôt, ale aj ho tým masírujete," konštatuje Třasař. Starším morčatám sa tiež dostatočne neobrusujú pazúry, preto je dôležité ich pravidelné skracovanie. Prerastený pazúr je najlepšie odstrániť niekoľko milimetrov pod cievou, a to zdola, aby zostávajúci koniec pazúra smeroval šikmo dole.
Samičky sú znášanlivejšie
Pokiaľ pomýšľame na dve alebo viac morčiat, je lepšie zvoliť samičky, ktoré sú znášanlivejšie. Samce v dospelosti často vedú urputné bitky, ktoré môžu viesť i k vážnym zraneniam. Morčatá sa rozmnožujú ľahko, takže čoskoro ich môžeme mať celú kopu. Preto sa tiež dajú od chovateľov kúpiť už za 25 korún. Samičky sú schopné rozmnožovania už v 28. až 35. dni veku a samce v 60 až 75 dňoch. Priemerná brezivosť samičky trvá 68 dní a môže sa narodiť až šesť mláďat. Najčastejšie pri prvom vrhu je to jedno až dve mláďatá. Morčatá sa dožívajú päť až osem rokov.
Čierne morčatá zabíjali
Morčatá domáce sa zrejme vyvinuli z morčaťa divokého, ktoré obýva juh a západ Južnej Ameriky. Americkí domorodci ich chovali už pred deväť tisíc rokmi. Využívali ich na mäso i ako obetné dary. "Už vtedy sa vyskytovali podobne ako dnes v rôznych sfarbeniach. Čierne morčatá boli hneď po narodení zabité, pretože čierna údajne prinášala smolu a bola to farba zlých démonov," rozpráva chovateľ. Do Európy sa morčatá dostali na konci 16. storočia s holandskými moreplavcami. Ako domáce zvieratá byli chované ale až o tri storočia neskôr, a to predovšetkým v Anglicku. Veľmi populárne sa stali po druhej svetovej vojne. Negatívnym následkom veľkého záujmu o tieto zvieratá bolo časté využívanie na laboratórne pokusy.