9.7. 2013 8:00

Montovaný dom konkuruje klasike. Postavíte ho rýchlejšie i lacnejšie

9.7. 2013 8:00

Montovaný dom konkuruje klasike. Postavíte ho rýchlejšie i lacnejšie

Foto: archív

Dnes už nejestvuje najmenší dôvod vnímať montovaný dom ako slabšieho a menej odolného brata murovanej verzie.

Ešte stále u nás pretrváva silná tradícia vnímať dom ako odkaz budúcim generáciám. Preto sa stavia z tehál, kameňa a betónu, zložito, dlho a draho. Alternatívou je montovaný dom, ktorý nie je novinka, ale ešte sme si naň celkom nezvykli.

Mnohých zláka pri výbere konštrukčného systému montovaný variant vďaka rýchlejšiemu času výstavby. V ostatných smeroch však prevláda množstvo pochýb a napokon sa prikloníme ku klasike, murovanému systému. Nedôvera ku kvalitám týchto systémov dnes už skutočne nie je na mieste.

Moderné generácie týchto stavieb vo viacerých ohľadoch predbehli dokonca aj tie klasické. Dobré body si montovaný dom pripisuje najmä v parametroch tepelného odporu, ekologickej nenáročnosti, rýchlosti výstavby, ktorá sa ráta na týždne, aj v ohľaduplnosti k finančnému zaťaženiu. Súčasné montované domy disponujú certifikátmi odolnosti proti požiaru, plesniam, škodcom či víchrici.

Montovaný dom konkuruje klasike. Postavíte ho rýchlejšie i lacnejšie

Interiér montovaného domu sa ničím nelíši od murovaného, až na uchytenie ťažkého nábytku na stenu. Treba to prenechať odborníkovi, aby sa neporušila izolácia.
Foto: Haas Fertighaus, ERB, Fertighaus OK

Mínusom je ich nízka schopnosť akumulovať teplo, ale aj na to už výrobcovia nachádzajú riešenia. Prefabrikovanej stavbe z výrobnej linky treba odpustiť aj to, že nebude v každom smere originál. Ak sa ozaj oslobodíme od nasledujúcich predsudkov, ktoré pomaly ustupujú, montovaný dom ponúkne viac dobrého ako rozpačitého.

Fabrikový vzhľad

Tieto typy domov si vyberáme z katalógov a často sa od seba veľmi nelíšia. Väčšina firiem už umožňuje každému dať svojmu bývaniu tvár podľa vlastnej predstavy, doladiť ho v súlade s pozemkom aj lokalitou, v ktorej bude stáť. Fakt, že dom si musíte objednať celý, avšak v rôznych stupňoch rozostavanosti, je pre niekoho výhoda, pre niekoho naopak.

Absentuje tu síce možnosť vlastnej sebarealizácie, ale to v dnešných časoch väčšina záujemcov ocení. Určite pri rozhodovaní zaváži aj fakt, že cena domu po podpise zmluvy je pevná a prakticky sa nelíši od konečnej faktúry, ktorú vystaví staviteľ domu na kľúč, čo je pri murovaných domoch skôr svetlá výnimka.

Spoľahlivý sendvič

Mylná je aj predstava, že steny montovanej stavby nie sú dostatočne pevné. Všetci, ktorí chcú u nás seriózne stavať takéto domy, museli získať certifikát o tom, že ich konštrukcia spĺňa minimálne normou požadované hodnoty nosnosti, pevnosti, tepelnoizolačných vlastností.

Z hľadiska tepelného odporu stien sú na tom montované steny takmer v polovičnej hrúbke v porovnaní s murovanými oveľa lepšie. Menšia hrúbka stien navyše zväčšuje úžitkovú plochu domu. Ponuka montovaných konštrukcií je u nás široká a použitý materiál v nich býva ekologický. Ich nosný prvok sú väčšinou rôzne drevené systémy.

Drevené prvky sú dimenzované na statické minimum, medzi ne sa vkladá tepelná izolácia, ktorá tvorí takmer celú hrúbku steny. Napriek zníženej hrúbke ľahkej konštrukcie v porovnaní s masívnou má lepšie tepelnoizolačné parametre a vynikajúcu ekologickú bilanciu. Vybrať si môžete systém panelovej výstavby alebo montáž konštrukcie priamo na mieste.

Pri panelovej konštrukcii je príprava prvkov presunutá do výrobných hál, stavenisko nie je zaťažené skladovaním materiálu a montáž prebieha nezávisle od počasia. Obvodový panel s oknami, s povrchovou omietkou sa pripraví vo výrobe a na stavbe sa už len zmontuje. alebo sa dovezie na stavbu panel v primárnom vyhotovení s oknami, so základnou omietkou a po zmontovaní domu sa urobí vonkajšia omietka bez toho, aby bolo vidieť dilatačné škáry.

Konštrukciu panela tvorí drevený rám uzatvorený tepelnou izoláciou, parozábranou, OSB doskami a sadrokartónom do jedného celku. Druhý typ stavby je odlišný montážou dreveného skeletu priamo na mieste. Skladba obvodovej steny je podobná, drevný skelet sa oplášti impregnovanou OSB doskou a rámy sa vyplnia tepelnou izoláciou.

Výhoda tohto systému je flexibilita pri výstavbe, dodatočne, keď si nie ste istí projektom, môžete popresúvať niektoré steny. Rozvody elektriny, vody a kanalizácie sú už zabudované v jednotlivých dieloch, nie je teda potrebné sekanie ako pri klasických stenách. Rovnako pozitívna je aj absencia tepelných mostov a tiež fakt, že takáto stavba minimálne sadá. ak aj áno, tak celistvo.

Chýbajúca akumulačná vrstva

Najviac sa montovaným domom vyčíta ich nízka schopnosť akumulovať teplo. Firmy ponúkajúce montované domy tvrdia, že budúcich staviteľov dnes už väčšmi zaujíma konečná faktúra za teplo ako konkrétne akumulačné vlastnosti.

Napriek tomu sa snažia rôznymi riešeniami tento hendikep montovaných domov eliminovať. Pomôžu betónové podlahy, priečky z tehál, kameňa, prípadne betónu, čím sa však vnesú do stavby mokré procesy a výstavba sa predĺži.

Montovaný dom zaručí:

  • Cena vybraného typu domu sa prakticky nelíši od konečnej faktúry, ktorú vystaví staviteľ domu na kľúč.
  • Podstatne kratší čas výstavby oproti murovanému.
  • Dodatočné „sadanie“ stavby na základy je minimálne.
  • Úspora úžitkovej plochy vďaka menšej hrúbke obvodovej konštrukcie.
  • Nízke prevádzkové náklady na energiu. Tepelný odpor obvodovej steny je okolo 6,7 m2K/W.
  • Drevo je prírodná, ekologická a ľahko obnoviteľná surovina. Má nízku úroveň prírodnej radiácie.
  • Montovaná stavba (okrem základovej dosky) nemusí byť spojená s mokrými procesmi, takže odpadá sezónnosť výstavby, dá sa montovať počas celého roka.
  • Životnosť stavby je porovnateľná s murovanou stavbou.
9.7. 2013 8:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44