6.3. 2021 9:00

Meníme vaše byty: Z nudnej hosťovskej je parádna detská izba

6.3. 2021 9:00

Meníme vaše byty: Z nudnej hosťovskej je parádna detská izba

Foto: Shutterstock, archív A. K.

Hneď ako sa Janka a Peter dozvedeli, že budú mať bábätko, rozhodli sa izbu, ktorú predtým využívali ako hosťovskú, zmeniť na detský raj.

Mladí manželia síce mali svoju predstavu, no o pomoc pri zariaďovaní požiadali odborníčku na dizajn, ktorej návrhy obdivovali na internete. „Mladí ľudia si zväčša nedokážu predstaviť, ako rýchlo deti rastú. Príliš detské zariadenie bude po krátkom čase nezaujímavé a priveľa dekorácií, veľké kontrasty, vzory a agresívne farby budú pôsobiť rušivo. Preto je lepšie zariadiť detskú izbu jemnými farbami a nadčasovým nábytkom,“ radí spomínaná dizajnérka Mgr. art. Ágnes Kolozsi.

Požiadavky rodičov

Napriek tomu, že izbička mala byť pripravená pre chlapčeka, manželia si priali decentnejšiu farebnosť. Ich druhou požiadavkou bolo, aby s ním izba niekoľko rokov rástla a slúžila mu aspoň do školského veku. Hneď pri prvej konzultácii sa s dizajnérkou zhodli na tom, že vôbec nie je nutné definovať farebnosť podľa pohlavia dieťaťa, práve naopak, zhodli sa, že bábätkám je lepšie navrhovať izby s veľmi jemnou farebnosťou.

Pohodlie a útulnosť

Základ detskej izby prispôsobili k detskej tapete, ktorú mala objednanú budúca mamička. Predstavuje ju neutrálna kombinácia bielej a sivej farby. K nej zladili aj farbu textílií a doplnkov. „Pre domácich bolo prioritou, aby z detskej izby šlo teplo, preto tu nemohli chýbať mäkké vankúše, závesy, deka a vlnený koberec s geometrickým vzorom. Potrebný šmrnc dodalo izbe výrazné žlté kreslo umiestnené pri okne.

Detská izba po úprave
Detská izba po úprave
Zdroj: archív A. K.

Ľahká zmena

Ágnesiným cieľom však bolo navrhnúť dizajn a vymyslieť rozmiestnenie nábytku tak, aby bol celý priestor nielen pekný na pohľad, ale aj funkčný, motivujúci, praktický a pri čoraz vyššom veku sa dal prispôsobovať záľubám dieťaťa. Preto sa vyhla zariadeniu, ktoré rýchlo podlieha času, a vybrala sériový nábytok v štandardných, „dospeláckych“ rozmeroch, ktorý sa dá ľahko doplniť alebo premiestniť. Postieľku, umiestnenú v rohu miestnosti, neskôr nahradí klasická posteľ alebo váľanda a pod oknom pribudne písací stolík.

Hravé doplnky

Dizajnérka nezabudla ani na doplnky a praktické odkladacie priestory na hračky, ktoré nájdu svoje miesto v mobilných boxoch. Hravú náladu vnáša do izby trojica obrazov zvieratiek zavesených na stene, vešiaky v tvare konárov a ako dekorácia slúžia aj detské knihy uložené v úzkych policiach.

autor:  Daniela Mýtna
6.3. 2021 9:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy