27.6. 2020 6:00

Máte záhradku? Zabezpečte si tam TOTO zviera, postará sa o vaše zdravie

27.6. 6:00

Máte záhradku? Zabezpečte si tam TOTO zviera, postará sa o vaše zdravie

Foto: Shutterstock

Všeky zvieratká sú úžitočné a potrebné, keď už nie pre človeka, tak pre udržanie ekosystému v rovnováhe. Je však jedno, ktoré sa vám v záhradke oplatí omnoho viac!

Máte priestor a chuť mať doma vlastný zdroj mlieka? V tom prípade môže byť koza ideálnym spoločníkom, ktorý sa vám postará nielen o zábavu, ale aj o pravidelný prísun zdravého mlieka. Čo je však potrebné vedieť o chove kôz?

Chov už od jedného kusa musí byť nahlásený, každé zviera musí byť označené podľa predpisov.
Chov už od jedného kusa musí byť nahlásený, každé zviera musí byť označené podľa predpisov.
Zdroj: Shutterstock

Možno si nostalgicky spomínate na svoje prázdninové pobyty na dedine, kde starí rodičia chovali kozy - a isto aj mnoho ďalších domácich zvierat. Nebola to pre nich žiadna veľká veda. Ak ste teda dostali chuť chovať kozu, pokojne sa do toho pustite, určite to zvládnete aj vy. Na čo všetko sa však pripraviť? Kozy sa chovajú predovšetkým na mlieko. Treba počítať, že denne od dospelej kozy nadojíte tri až štyri litre mlieka. Toto mlieko má odlišné zloženie od kravského, menej zahlieňuje a je viac zásadité. Predstavuje dobrý zdroj vápnika, fosforu, magnézia i bielkovín. Kozie mlieko môžete využiť na výrobu čerstvých, plesňových i tvrdých syrov, jogurtov, kefíru a dokonca aj bryndze. Počítajte s ranným a s večerným dojením každý deň, a hlavne si dobre premyslite odbyt nadojeného mliečka.

Čo bude vaša koza potrebovať?

Kozy sú inteligentné a zvedavé. Budú potrebovať prístrešok, v ktorom budú nocovať a kde prežijú chladné dni chránené pred mrazom. Stavba by mala mať betónovú, vyspádovanú podlahu, prístup denného svetla i dobré možnosti vetrania. Na jednu kozu s mláďaťom počítajte aspoň s 2,5 m² priestoru. Je vhodné, ak má koza aj tienený výbeh, kde sa môže ukryť pred ostrým slnkom a neustály prísun čerstvej vody. Kozy môžete držať v ohradených priestoroch, rozhodne nesmú tráviť celé dni či mnoho hodín v kuse na reťazi alebo špagáte - ani v prípade, že sú neustále pod dozorom.

Zdroj: agáta
27.6. 2020 6:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44