24.11. 2020 15:00

Máte poschodový dom? Doprajte si pohodlie a inštalujte domový výťah

24.11. 2020 15:00

Máte poschodový dom? Doprajte si pohodlie a inštalujte domový výťah

Foto: pinterest/elevatormalaysia.blogspot.com

Nič nie je nemožné, ani výťah v rodinnom dome. Je prostriedkom na zvýšenie komfortu a v prípade zdravotných problémov nevyhnutnosťou. Veď je to skvelé bez námahy a rýchlo sa vyviezť na poschodie namiesto chodenia pod schodoch. Výťah oceníte, aj keď budete starší a strmé schody sa stanú prekážkou.

Rodinný výťah

Výťahy pre rodinný dom sú určené pre výškový rozdiel až 7,5 m. Na inštaláciu je potrebný priestor, v ktorom umiestnite technické zázemie. I preto je lepšie počítať s výťahom už pri výstavbe poschodového domu. Ak nie je miesto v dome, môžete výťah inštalovať v exteriéri, ktorý bude premávať v šachte pozdĺž fasády. Niektoré typy výťahov majú technické zariadenie umiestnené pod kabínkou, iné hore v šachte. Podľa pohonu sa delia na lanové, reťazové a hydraulické. Lanový výťah je určený do domov s väčším počtom poschodí, no musíte rátať s dostatočným priestorom na umiestnenie protizávažia. Má maximálnu nosnosť cca 400 kg, takže sa zíde aj pri sťahovaní nábytku.

Dizajnová záležitosť

Výťah môže byť estetickým prvkom. Záleží na tom, či ho osadíte do murovanej šachty alebo necháte na očiach v oceľovej konštrukcii či v sklenenom tubuse. Realizácia rodinného výťahu trvá zhruba týždeň. Kabína výťahu nemusí byť len zatvorená, ale aj čiastočne otvorená alebo otvorená. Vnútorná úprava stien ponúka množstvo variantov, napríklad obklad drevom, dyhou, laminátom. Moderným industriálnym dojmom pôsobia kabíny z dierkovaného plechu alebo transparentného priehľadného alebo dekoračného skla. K nevšedným úpravám patrí mosadz a nerez. Ovládací panel môže obsahovať dotykové sklenené tlačidlá, LCD displej a LED osvetlenie.

Pri pohľade na množstvo schodov v tomto dome existuje jediné riešenie - výťah.
Pri pohľade na množstvo schodov v tomto dome existuje jediné riešenie - výťah.
Zdroj: pinterest/theultralinx.com

Hydraulická plošina

Na pohyb medzi poschodiami v rodinnom dome môžete využívať tiež hydraulickú plošinu, ktorá vzhľadom pripomína výťah. Konštrukčne je jednoduchšia a nemusí spĺňať náročné normy ako výťah. Plošina sa pohybuje po skrutke, poháňa ju agregát. Ovládanie je podobné ako pri výťahu, mechanizmus s dráhou plošiny je upevnený v stene alebo na opornej konštrukcii. Nosnosť plošiny je do 500 kg a maximálny zdvih 12 m. Plošina môže byť otvorená alebo uzavretá oceľovou konštrukciou so sklenou výplňou a jej podlaha mať tvar štvorca, obdĺžnika či kruhu. Rýchlosť pohybu výrobca udáva 0,15 m/s.

Výťah alebo plošina?

Samozrejme, že nie je dôležitý vzhľad, ale predovšetkým obstarávacie náklady. Tie sa líšia v závislosti od spôsobu pohonu, ale aj typu prepravného zariadenia. Plošina je o cca 30 – 40 % lacnejšia než výťah, jej realizácia jej rýchlejšia. Na rozdiel od výťahu sa však pohybuje pomalšie, napríklad hydraulický výťah sa pohybuje rýchlosťou až 0,63 m/s. Keď zvolíte lacnejšiu verziu plošiny bez dverí, tlačidlo musíte držať počas celej jazdy. Nepotrebujete však pravidelné revízie. V rodinnom dome, kde sú len dve poschodia je najvýhodnejší reťazový pohon, hydraulická plošina by bola drahšia. Cenu ovplyvní tiež to, či výťah umiestnite vnútri domu, alebo je potrebné postaviť šachtu mimo domu.

autor:  Radomir
24.11. 2020 15:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44