26.11. 2019 6:00

Mastná špina v kuchyni: Ako sa jej zbaviť bez námahy?

26.11. 6:00

Mastná špina v kuchyni: Ako sa jej zbaviť bez námahy?

Foto: SHUTTERSTOCK

Než sa pustíte do adventného vypekania, mali by ste si dať kuchynskú linku, digestor i sporák do poriadku. Sú to totiž presne tie miesta, na ktorých sa najviac ukladá nepríjemná mastná špina. A jej čistenie je skutočným utrpením! My však poznáme hneď niekoľko trikov ako s ňou zatočiť.

Stačí ak nazriete na svoj digestor či vrchnú časť linky a uvidíte riadnu vrstvu prachu, ktorý je doslova zalepený vo vrstve mastnoty. Nie, nemyslíme si, že vo vašej domácnosti vládne špina a neporiadok – je to jednoducho známkou, že svoju kuchyňu pravidelne používate. Práve pri varení a pečení vznikajú vlhké a mastné pary, ktoré sa usádzajú na miestach, ktoré dennodenne nečistíme. O tejto nečistote by ste však mali vedieť a v pravidelných intervaloch - napríklad raz za štvrťroka, by ste si na ňu mali poriadne posvietiť. Nebude to až také zložité.

Čo skutočne zaberá?


Mastnota sa šíri po celej kuchyni. Nájdete ju preto aj na skrinkách, ktoré sú vzdialené od sporáka, a ak je kuchynský kút súčasťou vašej obývačky, nájdete túto mastnú vrstvu aj na nábytku, lampách či spotrebičoch v tejto miestnosti. Samotné čistenie závisí od materiálu, ktorý potrebujeme čistiť a do značnej miery aj od našej trpezlivosti.

Čistenie sódou bikarbónou je účinné a ekologické.
Čistenie sódou bikarbónou je účinné a ekologické.
Zdroj: Shutterstock

Základom bude v tomto prípade odmastenie. Ako náhle rozpustíte mastnú špinu, bude povrchy potrebné už len opláchnuť. Jedným z jednoduchých a účinných prostriedkov na uvoľnenie mastnoty je sóda bikarbóna. Bude potrebné z nej vytvoriť pastu, preto ju zmiešajte s malým množstvom vody a naneste na určené povrchy – sporák, vnútro vašej rúry na pečenie, alebo mriežku či filter digestoru (tú vopred najprv odmontujte pre ľahšiu manipuláciu). Nechajte pôsobiť niekoľko hodín a následne pastu zo sódy zotrite aj s uvoľnenou špinou.
Obdobne pôsobia aj čistiace prostriedky, ktoré nájdete v drogérii. Hľadajte konzistenciu, ktorá sa udrží aj na vertikálnych plochách, napríklad hustú penu, gél alebo použite jemný rozprašovač.

Čistený povrch jemne zahrejeme, mastnota sa uvoľní.
Čistený povrch jemne zahrejeme, mastnota sa uvoľní.
Zdroj: Shutterstock

 

Na mastnotu pôsobí dobre jemné zahriatie. Povrchy kuchynských skriniek napríklad očistíte pomocou parného čističa. Horúca para mastnotu uvoľní a vy ju následne odstránite pomocou pasty zo sódy alebo pomocou čistiacich krémov s jemným adhéznym účinkom. Pre rýchle čistenie dlaždíc na stenách môžete skúsiť mierne zahriaty ocot.

 

Menšie časti zanesené od mastnej špiny – napríklad súčasti sporáka, mriežky a podobne môžete namočiť do roztoku vody a octu, vody a sódy alebo do odmasťujúcich roztokov. Niektoré časti môžete pokojne vložiť do umývačky riadu, ušetríte si prácu s drhnutím.


Náš tip: veľmi silnú špinu môžete skúsiť odstraňovať technickými čistidlami, napríklad odmasťovačom na automobily. Pozor, pri tomto type chemikálií vždy použite rukavice!

Nezabudnite pri domácich prácach používať rukavice!
Nezabudnite pri domácich prácach používať rukavice!
Zdroj: shutterstock


Najlepšou voľbou je prevencia


Používanie pokrievok pri vyprážaní, účinný digestor odsávajúci pary počas prípravy pokrmov a ochrana najexponovanejších plôch zaberajú najlepšie. Mnohé sú mimo dosah nášho zraku, preto napríklad vrchnú časť skriniek po očistení zakryte novinovým alebo baliacim papierom, nastrihaným plastovým obrusom či ochrannou fóliou do zásuviek.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
26.11. 2019 6:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44