8.1. 2006 2:00

Masív verzus dyha

8.1. 2006 2:00

Masív verzus dyha

Nie je to len fráza, keď sa povie, že drevo interiér zútulní, prehreje a vnesie doň kus prírody.

Masív verzus dyha
Tradícia, prirodzená kresba, teplo a mäkkosť sú dôvody, prečo sa ním mnohí obklopujú aj doma. Nevynímajúc kuchyňu. Mnohí si ešte stále myslia, že najkvalitnejšia kuchynská zostava môže byť len z masívu.

Žiaľ, mýlia sa. Masív sa v kuchyni používa len na časti zostavy, ako sú dvierka, otvorené police, rímsy či nožičky. Ani samotné dvierka nie sú celoplošne vyrobené z jedného kusa dreva, vytvárajú sa z masívneho rámu a výplne z masívu, výpletu či dyhovaných drevotrieskových dosiek.

Pýtate sa, prečo je celomasívna kuchyňa prežitkom?
Dôvody treba hľadať v schopnosti dreva prijímať a odovzdávať vlhkosť z okolitého prostredia, vďaka čomu môže podliehať plošným deformáciám. Masívne drevo sa však nedostalo na periférium záujmu úplne. Stáva sa doplňujúcim prvkom, ktorý vo forme držiakov, deliacich a závesných systémov na kuchynské pomôcky či odkladacích boxov na potraviny je neodmysliteľnou súčasťou dnešnej technicky a chladne ladenej kuchyne. Škárovka, lepené drevo z masívnych hranolov eliminujúce nežiaduce skrúcanie dreva, sa využíva na pracovné dosky.

Súčasným trendom sú menšie drevené plochy určené na krájanie vložené do pracovných dosiek z iných odolnejších materiálov. Menej rozmerovo náročné drevené segmenty sa jednoduchšie renovujú. Masív má svoje opodstatnenie pri rustikálnom a vidieckom štýle kuchýň, kde sa nestretnete s hladkými plochami dvierok. Dvierka s frézovanými ornamentmi, ukončovacie, ozdobne tvarované rímsy, vyrezávané otvorené poličky, háčiky na hrnčeky či držiaky na taniere, to všetko sú prvky ľahko zhotoviteľné z dobre opracovateľného materiálu.

Ako si masív udržať?
Ak na úpravu dreva použijete moridlá a laky, dosiahnete nielen širokú škálu farebných variácií, ale i kvalitnú ochranu povrchu. Nespornou výhodou drevených dvierok je možnosť jednoduchej opravy prípadného poškodenia ich povrchu prebrúsením. Proces brúsenia sa môže dokonca počas dlhej životnosti niekoľkokrát zopakovať. Na masív sa však treba pozrieť aj z iného uhla pohľadu. Súčasná populácia je nútená myslieť ekonomicky a, samozrejme, i prakticky. Vyššia cena masívnych kuchýň rovnako ako náročnejšia starostlivosť o drevo v prostredí plnom pár a vody sa podpísali na skutočnosti, že v modernej kuchyni vládnu nové ľahko udržiavateľné materiály a masívny nábytok sa stáva minulosťou.

Dyha, nič podradné
Ak chcete získať všetky pozitíva, ktoré pravé drevo ponúka, a zároveň znížiť vstupné investície a dosiahnuť súčasný trend hladkých plôch, siahnite po drevenej dyhe. Jej základom sú dosky, lepené a lisované z odpadovej drevnej hmoty. Pri drevotrieskovej DTD doske treba dbať na ochranu hrán. V mene maximálneho využitia prírodných produktov ju zabezpečí masívny náglejok, ktorý sa postará aj o ochranu jadra proti nasiaknutiu vodou. Ďalšími možnosťami nosného jadra sú drevovláknité dosky. Na MDF - stredne hustej drevovláknitej doske vyrábanej suchou metódou sa hrany jednotlivých segmentov dajú tvarovať. Všeobecne platí, že pri výbere kuchyne treba dbať na kvalitné a detailné vypracovanie hrán dvierok a všetkých stykov, ktoré môžu prísť do kontaktu s vodou.

Môžete meniť jeho povrch
Ak vám vyhovuje kresba a štruktúra vybratej dreviny, ale farebná predstava je iná, určite si vyberiete z množstva farebných možností, ktoré výrobcovia ponúkajú. Na dosiahnutie požadovaného efektu sa používajú rozpúšťadlové moridlá a moridlá riediteľné vodou na báze mikronizovaných pigmentov a syntetických farbív. Základné či krycie rozpúšťadlové laky a laky riediteľné vodou na báze polyuretánových disperzií sa podieľajú na lepších úžitkových vlastnostiach, ako je mechanická a chemická odolnosť, transparentnosť a zvýraznenie textúry, odolnosť proti krémom a tukom, dobrá plnivosť pórov, vysoká tixotropia - nestekavosť na zvislých plochách a veľmi dobrá brúsiteľnosť.

Na drevený podklad a použité moridlá sú vhodné laky s obsahom UV filtra s veľmi vysokou ochranou proti svetlu, ktorý ich chráni pred predčasnými farebnými zmenami. Ak uvažujete o drevenej kuchyni, musíte od začiatku akceptovať nielen zvýšené nároky na jej údržbu, ale i skutočnosť, že drevo je prírodný materiál a tomu nerozkážete, ako má vyzerať. Kým jedni v jeho nehomogénnej textúre vidia chybičku krásy, priaznivcov dreva oslovuje práve jedinečne krásna nedokonalosť.

8.1. 2006 2:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44