20.12. 2019 0:00

Manželia z Nemecka: Našli sme riešenie typu „všetko v jednom“

20.12. 2019 0:00

Manželia z Nemecka: Našli sme riešenie typu „všetko v jednom“

Foto: Vaillant

Najprv prišla túžba po vlastnom dome, potom snaha uľahčiť si do budúcna bývanie v ňom. Taký je príbeh Tanje a Philipa Brunovcov z Heidenu, z nemeckej spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko. Splnili si sen o trvalo udržateľnom drevodome. Zároveň stavili na najmodernejšie zelené technológie a namiesto štyroch rôznych zariadení použili v dome jedno jediné.

Brunovci chceli, aby bol vykurovací systém v ich drevodome trvalo udržateľný a nákladovo efektívny. Zároveň hľadali riešenie, ktoré im ušetrí čo najviac miesta.

Čo sa ukrýva v garáži?

Pre všetky technológie mali vyčlenený len obmedzený priestor v garáži, ktorú stavali. Predpokladali najprv, že pôjde o štyri zariadenia. A to na výrobu tepla, na prípravu teplej vody, na chladenie interiéru a na centrálne riadené vetranie. Architekt im však odporučil šikovnejšie riešenie typu „všetko v jednom“ – teda jedno zariadenie so všetkými vymenovanými funkciami, ktoré je mimoriadne tiché a inštaluje sa do vnútra domu. „Väčšina našich susedov vykuruje kotlami na olej alebo plyn. Rozhodli sme sa im ukázať, ako sa dá využiť ekologická, úsporná a ľahko použiteľná technológia zeleného vykurovania,“ hovorí Tanja Brunová. Manželia okrem toho využívajú aj energiu zo slnka, na streche drevodomu majú fotovoltické moduly.

Teplo, chladenie, teplú vodu aj čerstvý vzduch v domácnosti Brunovcov zabezpečuje vnútorné tepelné čerpadlo Vaillant recoCOMPACT exclusive vzduch/voda. Vyzerá ako šatníková skriňa a vo svojom vnútri ukrýva zásobník teplej vody aj centrálny ventilačný systém s rekuperáciou tepla. Zariadenie im bolo dodané vo dvoch samostatných častiach, čo realizačnej spoločnosti značne uľahčilo montáž v malej garáži. Inštalovali sa aj prieduchy cez obvodovú stenu garáže. Na pripojenie technických komponentov bolo potrebných len niekoľko krokov. Garáž má síce len
8 m², ale aj po nainštalovaní zariadenia v nej ostalo dosť priestoru pre ďalšie využitie.

Ilustračné foto.
Zdroj: Vaillant

Dobré susedské vzťahy

Vďaka tomuto riešeniu si vydýchli najmä susedia Brunovcov, zariadenie totiž spĺňa prísne hlukové normy pre obývané oblasti. Aj keď terasa susedov leží bezprostredne vedľa garáže, Tanja a Philip nezaznamenali žiadne sťažnosti na hluk. Vnútorné tepelné čerpadlo dosahuje maximálnu úroveň hlučnosti 54 dB a v nočnom režime iba 35 dB vo vzdialenosti 3 m, čo je zvuk porovnateľný s tikaním hodín. Vyrába sa v Nemecku a má najvyššiu energetickú účinnosť (A++/A+++), vysokú mieru recyklovateľnosti a vysokú kvalitu. Celý systém vykurovania, prípravy TV, chladenia aj vetrania sa ovláda pomocou inteligentného regulátora multiMATIC a internetového modulu – teda prostredníctvom internetu, smartfónu a aplikácie. Časy zapnutia si Brunovci nastavujú jednoducho pomocou mobilného telefónu, rovnako ako aj teploty v miestnostiach či reguláciu ventilácie. „Naša budúcnosť bude určite digitálna a práve sme urobili prvý krok,“ smeje sa Philip Brun so smartfónom v ruke.

Ilustračné foto.
Zdroj: Vaillant

Novostavba v obci Heiden, Nemecko

Typ budovy: montovaný drevodom, obytný priestor 162 m²

Technológie:

  • vnútorné tepelné čerpadlo vzduch/voda pre vykurovanie a aktívne chladenie Vaillant recoCOMPACT exclusive s výkonom 5,7 kW
  • zabudované centrálne riadené vetranie s 95 % rekuperáciou tepla
  • zabudovaný 225 l zásobník teplej vody
  • podlahové vykurovanie (aj s funkciou chladenia)
  • 12 fotovoltických modulov a solárna batéria
    www.vaillant.sk
Ilustračné foto.
Zdroj: Vaillant
autor:  PR článok
20.12. 2019 0:00
Zdieľať článok