16.3. 2020 12:00

Mamičky by mali vedieť: Ako často robiť veľké upratovanie v detskej izbe?

16.3. 12:00

Mamičky by mali vedieť: Ako často robiť veľké upratovanie v detskej izbe?

Foto: archív

Zatvárate radšej dvere do detskej izby, len aby ste aspoň chvíľu nevideli ten večný neporiadok? Pri rozhádzaných hračkách sa to však nekončí! Poznáte nástrahy detskej izby a ako často ju treba dôkladne vyčistiť?

Pri malých bábätkách rodičia ani netušia, aké pevné nervy jedného dňa budú potrebovať. Detská izba je miestom, kde budete testovať svoju sebakontrolu každý jeden deň. Napríklad keď sa po dlhých dňoch hľadania nájdu ponožky medzi legom, či vaše obľúbené nožnice v domčeku u bábiky. A to sme ešte nespomenuli zabudnutú plastelínu v posteľných obliečkach a slávne desiaty, ktoré sa celý víkend ukrývali v školskej aktovke.

Detská izba dostáva zabrať každý deň, veľké upratovanie si preto zaslúži častejšie než iné miestnosti v domácnosti.
Detská izba dostáva zabrať každý deň, veľké upratovanie si preto zaslúži častejšie než iné miestnosti v domácnosti.
Zdroj: mediaphotos, getty images

Nestačí len poriadok, aj poriadne upratovanie treba!

Počas bežných dní v detskej izbe postačí odložiť oblečenie a hračky na miesto. Občas zrejme treba pretriediť knihy či omaľovánky a samozrejme, poriadok treba udržiavať aj medzi školskými potrebami.

Je dobré, ak nechávate deti, aby v detskej izbe utierali prach a pokojne ich nechávajte aj vysávať. Raz za čas však treba tieto činnosti spraviť skutočne poriadne spolu s prácami, ktoré ešte malí školáci nezvládajú.

Čomu sa venovať?

Utrite prach aj na menej bežných miestach, napríklad na vrchu skrine alebo žalúziách. Rovnako sa práši aj na plochy, na ktorých sú uložené rôzne hračky alebo predmety. Hlavne na vysokých policiach, kam odkladáte málo používané veci. Práve z vyšších miest sa prach dostáva do zvyšku (inak čistej a upratanej) miestnosti.

V upratanej izbe sa dieťa cíti lepšie. Nezabudnite na tepovanie kobercov a umývanie okien.
V upratanej izbe sa dieťa cíti lepšie. Nezabudnite na tepovanie kobercov a umývanie okien.
Zdroj: Asko nábytok

Základom je pravidelné umývanie okien a čistenie žalúzií. Nezabudnite ich pravidelne utierať, napríklad vlhčenou handričkou alebo utierkou. Čistite aj sieťku na hmyz. Pri každom umývaní okna je potrebné oprať aj závesy a záclony, ak ich v detskej izbe máte, cez okno sa na nich totiž ukladá mnoho nečistôt.

Dôkladné vysávanie matracov a tepovanie detského koberca by malo patriť medzi samozrejmosti. Absolvuje ho zhruba dvakrát ročne, a ak máte doma mokrý vysávač alebo parný čistič, prečistite tieto kúsky vždy, keď máte možnosť.

Náš tip: Nakupujte paplóny a vankúše, ktoré možno prať. Takto z nich rýchlo a jednoducho dostanete nielen bežné nečistoty, ako je pot, ale aj prach a roztoče. Na matrac v detskej izbe jednoznačne patrí správna ochrana, ktorú môžete pravidelne prať.

Vysypte krabice, otvorte zásuvky!

Áno, to sú miesta nielen plné prachu, ale aj rôznych nečistôt. Medzi hračkami nájdete paličky, vysušené gaštany, kamienky či lastúry a iste nechýbajú ani rôzne kúsky papierov či nevydarené umelecké diela, kúsky polámaných voskoviek alebo otvorené fixky. Z času na čas treba jednoducho obsah týchto krabíc či zásuviek dôkladne pretriediť a všetko vyčistiť.

Všetky textílie by sa mali dať prať, inak sa prachu nezbavíte.
Všetky textílie by sa mali dať prať, inak sa prachu nezbavíte.
Zdroj: Ikea

A ako často? Aby práce nebolo priveľa, robte takéto väčšie upratovanie zhruba štyrikrát ročne, napríklad pred Vianocami, pred Veľkou nocou, cez letné prázdniny a na začiatku školského roku alebo tesne po jeho začiatku.

autor:  Andrea
16.3. 2020 12:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44