17.5. 12:00

Malý sprievodca podlahovými krytinami. Aká podlaha je najlepšia?

17.5. 12:00

Malý sprievodca podlahovými krytinami. Aká podlaha je najlepšia?

Foto: via realhomes.com

Podlaha v interiéri predstavuje najintenzívnejšie zaťažovaný povrch. Chceme, aby bez ujmy na kráse znášala našu chôdzu, váhu nábytku, pôsobenie vlhka, tepla a UV žiarenia. Voľba správneho typu podlahy a spôsob jej položenia sú dôležité atribúty, aby dobre vyzerala a vydržala dlhé roky.

Spôsob pokládky

Existujú rôzne spôsoby realizácie podlahy - môžete ju na podklad prilepiť, položiť ako plávajúcu alebo na rošt, prípadne „naliať“. Podklad musí byť suchý, pevný a rovný, na jeho vyrovnanie použite nivelačnú hmotu. Celoplošne lepené a liate podlahy nemajú škáry, preto sú odolnejšie pred zatečením tekutín a vznikom dilatácií. Sú trvanlivejšie, lepšie tlmia hluk, ich realizácia je technicky náročnejšia.

Plávajúci spôsob pokládky je najrozšírenejší. Je to kvôli jednoduchej realizácii, možnosti opätovného rozobratia, opravy či úplnej výmeny. Jednotlivé časti podlahy k sebe spojíte prostredníctvom zámkových spojov. Tlmenie hluku a tepelnú izoláciu zaručí špeciálna fólia, ktorú položíte pod finálnu vrstvu.

Výhoda pokládky na rošt je v tom, že rošt odstráni prípadné nerovnosti podkladu. Tento spôsob môžete využiť, ak chcete inštalovať teplovodné vykurovanie, keďže medzi pokladom a roštom s krytinou vznikne dostatok miesta na rúrky.

Liata podlaha vyzerá skvelo i v spálni.
Liata podlaha vyzerá skvelo i v spálni.
Zdroj: pixabay.com
autor:  Radomir
17.5. 2023 12:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy