30.8. 2011 12:00

Malý Cornwall na Labe

30.8. 2011 12:00

Malý Cornwall na Labe

Túto príjemne mäkkú „štýlovku“ nenájdete v anglickom grófstve, ale v hanzovnom Hamburgu.

Nie je to čerstvo dozariaďovaný priestor, ale šestnásť rokov zabývané hniezdo. Napriek tomu si stále udržiava konštantnú úroveň svojej noblesy. A tak to bude aj o desať či dvadsať rokov. Je to, skrátka, ten typ, čo sa nezunuje. Pýtate sa, v čom tkvie jeho nadčasovosť? Ak by sme použili kuchársku terminológiu, majiteľka jednoducho dokázala odhadnúť ten správny pomer. Medzi starožitnými a sériovo vyrábanými kusmi zariadenia a doplnkov.

Malý Cornwall na Labe


Vydarený mix

Charlotte Wallaceová, tak sa volá majiteľka domu, mala vždy pozitívny vzťah k starým veciam. Či je to starožitná vitrína, benátske zrkadlo, alebo porcelánový servis zdedený po babičke, všetko našlo uplatnenie v jej príbytku. Rovnako ako nie prehnane drahá sedacia zostava z obľúbeného obchodného reťazca. Viete, aké má dnes využitie stará truhlica na zbrane, ktorú s manželom objavili v jednom londýnskom starožitníctve? Je to konferenčný stolík v obývačke!

Malý Cornwall na Labe

 

Anglická inšpirácia

„Pri zariaďovaní som sa inšpirovala hlavne Škótskom a Cornwallom. A, samozrejme, Londýnom, odkiaľ pochádza môj manžel,“ prezrádza Charlotte. V tomto meste dokonca kedysi mladý pár aj žil, kým sa nepresťahoval do Charlottinho rodiska. Bolo to pred sedemnástimi rokmi, keď sa rozhodli natrvalo usadiť v Hamburgu. V jednej starej domovej kolónii objavili na predaj dom z roku 1875. Hoci nebol práve v najlepšej technickej kondícii, mladí manželia ho kúpili.

Malý Cornwall na Labe

Nasledovala náročná, takmer rok trvajúca rekonštrukcia, ktorá sa snažila zachovať všetko dobré z pôvodného plus nenápadne zakomponovala technické výdobytky moderných čias. Okrem domu druhou pýchou domácej panej je záhrada. Neveľká, iba štvorárová. No na pestovanie obľúbených ruží a vytvorenie druhej obývačky úplne stačí. „Hneď ako to počasie dovolí, stolujeme vonku, na terase. My sme exteriérové typy, nábytok na zimu ani nesťahujeme dnu, nechávame ho pekne vyšedivieť. Nech má patinu ako všetko ostatné v dome,“ smeje sa Charlotte.

Autor: Denisa SLANČOVÁ
Foto: helmold-hertrich/mak media agency

30.8. 2011 12:00
Diskusia  ()
Diskusia
44