5.12. 2022 15:00

Ľudia sa zbavujú chalúp: Na Liptove či Kysuciach padli ceny aj o tretinu

5.12. 2022 15:00

Ľudia sa zbavujú chalúp: Na Liptove či Kysuciach padli ceny aj o tretinu

Foto: Shutterstock

Predaj chát a chalúp vystrelil o 1 600 percent. Tento trend za posledný rok badať najviac v obľúbených lokalitách, napríklad na Liptove, Kysuciach, Terchovej a okolí.   

Kúpiť chalupu, chatu či inú rekreačnú nehnuteľnosť sa v čase pandémie covidu javilo ako ideálne riešenie. Zostávať dlhodobo  v uzatvorenom byte sa mnohým Slovákom zdalo neznesiteľné, a tak mnohí siahli s pomocou úspor a úveru po kúpe rekreačných nehnuteľností. Ako však píše Trend.sk, teraz sa dopyt po nich výrazne znížil a nastúpil opačný trend - ľudia sa chát a chalúp húfne zbavujú.

Pandémia zamiešala kartami  

Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko, už vtedy upozorňoval, že túto investíciu si treba poriadne zvážiť. V prípade rekreačných chát banky typicky skracovali splatnosť hypoték na 8 až 10 rokov, čo v praxi znamenalo takmer trojnásobne vyššiu splátku. Takéto financovanie mohlo podľa neho výrazne predražiť cenu kupovaného domu. "Mnohí Slováci navyše realisticky neodhadli čas strávený na vidieku a toto nadšenie po pár mesiacoch neraz rýchlo opadlo,” dodáva.

Do toho vstúpil aj ďalší faktor, a to, že Slováci sa pod vplyvom extrémne rastúcich výdavkov domácností, drahých hypoték a vysokých cien energií, začali týchto „nepotrebných“ nehnuteľností v uplynulých týždňoch zbavovať. Na trhu stúpa ich počet a čo-to už prezrádzajú aj konkrétne dáta z realitného trhu. Analytici zaznamenali už pred letom jasný trend ich cenového poklesu a súčasná situácia to aj potvrdzuje.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
5.12. 2022 15:00
Diskusia ()
Zdieľať článok