30.3. 2020 12:00

Lietajú vám po byte potravinové mole? Poradíme, ako s nimi zatočiť

30.3. 12:00

Lietajú vám po byte potravinové mole? Poradíme, ako s nimi zatočiť

Foto: Shutterstock

Každý, kto bojoval s moľami vie, že je to náročný proces, ale dá sa vyhrať. Musíte však vytrvať a nevzdať to. Mnohí si myslia, že stačí vyhodiť kontaminované potraviny, všetko umyť a mole sú minulosťou... A potom ste frustrovaní, keď o pár dní opäť vidíte poletovať malého motýľa. Čo naozaj pomáha?

Poznaj svojho nepriateľa

Do boja s týmto malým, ale zákerným nepriateľom sa musíte vyzbrojiť trpezlivosťou, ale aj vedomosťami. Ak nad ním chcete vyhrať, najprv musíte vedieť, s kým máte tú česť. Potravinová moľa je v skutočnosti zavíjač múčny a jeho veľkosť je 10 - 14 mm, má striebristo hnedé krídla so škvrnami. Vďaka tomu je medzi potravinami takmer neviditeľná. A ešte náročnejšie je nájsť jej vajíčka, ktoré vyzerajú ako maličké čierne bodky. Prítomnosť nepriateľa často spozorujete až vtedy, keď vám po byte lieta dospelý jedinec. Pri kontrole potravín následne nájdete lepkavé biele pavučinky prípadne biele vypasené larvy.

Napadnuté potraviny radikálne odstráňte a zásoby dôkladne skontrolujte
Napadnuté potraviny radikálne odstráňte a zásoby dôkladne skontrolujte
Zdroj: Shutterstock

Chutí im všetko

Skúseností ľudí, ktorí už s nimi mali tú česť vravia, že potravinovým moliam chutí asi naozaj všetko. Múka, strúhanka, piškóty, ovsené vločky, strukoviny, korenie, sypaný čaj, instantné polievky, ale aj krmivo pre domácich miláčikov. A môžu vám potvrdiť,  že po pár dňoch predčasnej radosti prišlo veľké rozčarovanie: keď sa mole opäť objavili. A dôvodov môže byť niekoľko. Do úvahy prichádza možnosť, že ste neboli takí dôkladní, ako ste si mysleli a v domácnosti sa naďalej nachádzajú kontaminované potraviny, opätovne ste si ich priniesli z obchodu, ale aj to, že k vám mole prilietajú od susedov. Nebudeme si nič nahovárať. My ľudia sme rozdielni i v nárokoch na poriadok...

Nerobte si veľké zásoby

V súvislosti s nákupným šialenstvom, ktoré spôsobila panika okolo koronavírusu predpokladáme, že zopár domácností sa s potravinovou moľou čoskoro bližšie zoznámi... K jedným z odporúčaní proti moliam totiž patrí - nerobiť si veľké zásoby potravín. Doma by ste mali mať iba to, čo dokážete reálne spotrebovať maximálne do mesiaca. Vývoj motýľej generácie trvá pri teplote 18 °C 95 dní, pričom samička dokáže naklásť za svoj život až 700 vajíčok. Vo vašej špajzi sa dokonca môže vyskytovať v rôznych štádiách vývoja.

autor:  Radomír
30.3. 2020 12:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44