21.2. 2013 17:50

Lapač snov: Pomôcka či ozdoba?

21.2. 2013 17:50

Lapač snov: Pomôcka či ozdoba?

Foto: Sxc.hu

Z hľadiska feng šuej je lapač snov ochranným symbolom a regulátorom prúdenia energie čchi. Pre mnohých je len dekoračným prvkom v byte a o jeho legende nevedia alebo jej neveria.

Pôvodní obyvatelia Ameriky mali k snom veľký rešpekt a prikladali im preto význam. Mať v príbytku zavesený lapač snov sa pre nich stalo tradíciou. Verili, že v noci k nim prúdia sny, ktoré sú buď dobré alebo zlé a voľne zavesený lapač ich zachytí do svojej siete. Zlé sny sa podľa legendy zamotajú v sieti a zahynú s prvým ranným lúčom slnka. Naopak, tie dobré sa po pierkach skĺznu k spiacemu človeku.

Sova pre dievča, orol pre chlapca

Indiánsky lapač bol zhotovený z dreva a potiahnutý kožou. Sieť, ktorá vypletala rán predstavovala pavučinu a pierka symbolizovali dych. Ak sa v rodine narodilo dievča, pierka na lapači boli zo sovy ako symbolu múdrosti. V prípade chlapca išlo o orlie pierka, ktoré boli znakom sily.

Lapač snov si môžte zavesiť nad posteľ ako symbol ochrany.
Lapač snov si môžte zavesiť nad posteľ ako symbol ochrany.
Zdroj: Sxc.hu

Lapač snov najčastejšie visí na stene nad posteľou.
Foto: Sxc.hu

Feng šuej má aj akýsi návod, ako lapač použiť, aby sa dosiahol požadovaný zámer. Ako ochranu ho treba umiestniť nad posteľ, pre prilákanie čchi zavesiť na stenu, pre zamedzenie úniku energie zase do okna. Ak lapač visí v strede miestnosti, údajne spomaľuje a rozptyľuje škodlivé energetické toky.

Bytový doplnok

Keď som sa na názor opýtala svojich známych, ich názory boli rôzne. Väčšina sa však zhodla v tom, že lapač majú skôr z estetického hľadiska, ako pre vieru v jeho silu. „Nemám ho nad posteľou, ale v izbe áno. Nemám síce pocit, že by mal nejaký účinok, skôr ho beriem ako príjemný bytový doplnok,“ prezrádza Katka. Pre Aďu má však dôležitý význam: „Kedysi som mala veľmi nepríjemné sny a často som sa budila. Známa mi poradila lapač a odkedy ho mám, je ich omnoho menej. Neviem, či skutočne zabral on alebo je to len mojou psychikou. Som však rada, že som ho skúsila.“

Po lapači často siahajú aj mamičky, ktoré majú problém s nepokojným spánkom svojich detí. Je to však podobné ako pri červenej stužke na ruke, niektorí jej veria, iní nie. Jedno je však isté. Či už lapač snov funguje alebo nefunguje, môže sa stať veľmi peknou bytovou dekoráciou. Hodí sa najmä do interiérov zariadených prírodným drevom alebo tiež do bytov ladených do etno štýlu.

21.2. 2013 17:50
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44