28.8. 2022 0:00

Kúrte tak, aby ste ušetrili. Stavte na vhodné drevo

28.8. 2022 0:00

Kúrte tak, aby ste ušetrili. Stavte na vhodné drevo

Foto: Proficio

Náklady na bývanie zhltnú v priemere dvadsať percent našich výplat. Ak bývate v rodinnom dome, oplatí sa zvážiť všetky možnosti, ako ušetriť. Významne môžete ovplyvniť napríklad účet za vykurovanie.

V posledných mesiacoch sa na zdražovaní podieľa nevídane vysoká inflácia a po priaznivých rokoch rastú aj úrokové sadzby hypoték, a to sa dotýka aj ľudí, ktorým sa končí čas fixácie. Nová splátka za bývanie môže byť pokojne o niekoľko stoviek eur vyššia než doteraz. Pre skokové zdraženie veľkoobchodných cien energií sa mnohí odvracajú aj od vykurovania elektrinou alebo plynovým kotlom.

Drevo môže prekvapiť

Kto si to môže dovoliť, inštaluje na strechu domu slnečné panely alebo investuje peniaze do tepelného čerpadla, ktoré sľubuje úsporu za vykurovanie. Pre mnoho ľudí a ich domy sú však tieto technológie nevhodné alebo príliš nákladné na inštaláciu.

K slovu sa tak dostáva klasickejší zdroj vykurovania –⁠ napríklad kotol na drevo alebo na drevené pelety. Taký kotol pripojený na vykurovaciu sústavu zvládne vyhriať aj veľký dom a zaistí tiež ohrev teplej vody. Vďaka moderným technológiám je jeho obsluha jednoduchšia, než sa môže zdať.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Proficio

Pokrok vo funkciách aj dizajne

Vývoj v elektronike a automatizácii je na prvý pohľad vidieť aj na takých robustných zariadeniach, ako sú kotly na drevo. Sú vybavené riadiacou jednotkou a dokážu automaticky regulovať svoj výkon pomocou otáčok ventilátora. Jednoduché ovládanie zaisťuje prehľadný displej, ktorý zobrazuje potrebné údaje vrátane teploty a priebehu spaľovania. Tradičný výrobca kotlov OPOP dokonca ponúka k svojim výrobkom aplikáciu, v ktorej sa dá na diaľku skontrolovať, ako kotol kúri.

Je jasné, že o naplnenie palivom a zapálenie sa musíte postarať sami. Potom si už môžete užívať výhody moderného kotla. Ak máte kotol na drevo so zásobníkom, ktorý je vybavený veľkou násypnou šachtou, nie je nutné často prikladať a oheň vydrží dlho horieť bez vášho zásahu. Podľa Ing. Romana Boczka sa môžu do kotlov OPOP dávať veľké kusy dreva, ktoré nie je nutné zložito štiepať. „Náš najvýkonnejší kotol si poradí aj so štyridsať centimetrovými polenami, takže príprava dreva nie je náročná,“ upresňuje.

Stačí vybrať vhodné drevo

Práve používané palivo robí z kotla taký žiadaný zdroj vykurovania. Napriek miernemu zdraženiu zostáva cena dreva stále výhodná a v porovnaní s ostatnými spôsobmi vykurovania je drevo skoro najlacnejšie. Navyše sa dá zohnať od lokálnych dodávateľov, často od obce, v susedstve alebo dokonca na vlastnom pozemku.

Na kúrenie v kotli sa obvykle odporúča tvrdé drevo listnatých stromov, pretože má veľkú výhrevnosť a pomaly horí. Následkom kôrovcovej kalamity v lesoch je však na trhu nadbytok mäkkého smrekového dreva, v ktorého prospech hovorí aj cena. Dobre sa zapaľuje a dokáže sa rýchlo rozhorieť.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Proficio

A dobre uskladniť

Podstatnejšie než typ použitého dreva je jeho vlhkosť a skladovanie. Aby sa dalo drevo použiť na kúrenie, nemá byť jeho vlhkosť vyššia než dvadsať percent. Proces vysychania sa však nedá urýchliť, takže treba nechať narezané drevo aspoň dva roky na vzduchu. Ideálne je naskladať drevo vonku pod striešku, ktorá ho ochráni pred dažďom, a izolovať ho od zeme.ň

TIP: Využite svoju kreativitu a naskladajte z dreva zaujímavé obrazce alebo dokonca ministavby. Budú zdobiť vašu záhradu po celý rok.

Pri kúrení vlhkým palivom si človek koleduje o problémy s kotlom aj komínom. Vlhkosť navyše znižuje kvalitu použitého dreva a zvyšuje množstvo produkovaných škodlivín vo vzduchu.

Žiadny zápach z komína

Pri správnom používaní a spaľovaní paliva produkuje kotol na drevo, ale treba i peletový kotol len minimum emisií. „Všetky kotly od OPOP spĺňajú prísnu legislatívu, ktorá stanovuje podmienky pre bezpečné a ekologické používanie,“ upozorňuje Ing. Roman Boczek. Drevo je navyše prírodný obnoviteľný zdroj energie.

autor:  PR článok
28.8. 2022 0:00
Zdieľať článok