4.4. 2020 6:00

Kúpeľ verzus sprcha: Čo je lacnejšie a čo zdravšie?

4.4. 2020 6:00

Kúpeľ verzus sprcha: Čo je lacnejšie a čo zdravšie?

Foto: Shutterstock

Patríte medzi milovníkov sprchovania alebo sa radi vyhrievate v báječnom kúpeli s dobrou knihou v ruke? Romantická sviečka je, samozrejme, vítaným bonusom. Radi vám prezradíme, čo je lacnejšie, a čo pre vaše zdravie bude vhodnejšie. Vedeli ste, že sprcha nemusí byť pre každého tou správnou alternatívou?

Niekto má radšej sprchovanie, iný si nevie vynachváliť svoju milovanú vaňu. Všetko má však svoje pre i proti. Nehľaďme teraz len na finančnú úsporu, pretože rovnako dôležité je v tomto prípade i vaše zdravie.

Ako ušetriť?

Či sa už radi kúpete (vy sami, alebo vaše deti), alebo sa zásadne iba sprchujete, mali by ste vedieť, že v oboch prípadoch možno šetriť vodou, a tým aj vaše financie. Pri sprche i vani zohráva veľkú úlohu správna batéria - a to je tá, ktorá vodou šetrí a umožňuje jednoduchú manipuláciu. Ide o batériu, na ktorej si nastavíte vhodnú teplotu a jedným ťahom môžete vodu pustiť i zatvoriť. Šetrí čas a motivuje šetriť vodou počas šampónovania či iných úkonov.

Aj pri kúpaní je možné minúť menej vody, napríklad nie vždy si potrebujete naplniť vaňu až po samý vrch. Zvážte, či budete vo vode dlhšiu dobu alebo chcete len rýchly kúpeľ. Pre šetrenie na pravidelnej báze by ste mali uprednostniť kratší kúpeľ s menším množstvom. Platí to aj pre každodenné kúpanie detí.

Zvoliť môžete aj kompromis, pri ktorom je vaňa predĺžená do jednej strany.
Zdroj: Jumping Rocks

Kedy sprcha?

Sprchovanie je ideálne pre viacčlenné rodiny, ale aj pre ľudí, ktorí nemajú mnoho času na dlhé kúpele. Tiež je dobrou voľbou pre všetky kúpeľne, ktoré neoplývajú veľkým priestorom. Ak si však myslíte, že sprchovanie znamená, že si nemôžete dopriať žiadny relax, ide o omyl. Skúste si pozrieť ponuku masážnych sprchových hlavíc i rôzne rozmiestnenie trysiek priamo v sprchovom kúte. Dobrou voľbou je sprcha s bezbariérovým vstupom pre seniorov a pre každého s obmedzenou mobilitou. Aj do sprchy môžete umiestniť sedadlo.

Zdroj: agáta
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
4.4. 2020 6:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44