3.5. 2020 18:00

Kuchynské spotrebiče: Zabudovať alebo ich voľne postaviť?

3.5. 18:00

Kuchynské spotrebiče: Zabudovať alebo ich voľne postaviť?

Foto: Furniplan

Vstavať alebo vystaviť kuchynské elektrospotrebiče je častá úvaha pri plánovaní novej kuchyne, obe riešenia majú svoje pre aj proti.

Vstavané spotrebiče ukryté za elegantnými dvierkami v dizajne nábytku podporujú jednotnosť a kontinuitu priestoru, čo sa v moderných kuchyniach spojených s obývačkou žiada. Sú aj tichšie, ako ich voľne stojace náprotivky, zároveň však aj drahšie, pokiaľ nimi nebudú dizajnové solitéry. Cenové navýšenie zabudovaných spotrebičov je okolo 10 – 15 % v porovnaní s bežných voľne stojacich modelmi.

Výhodou voľne stojacich spotrebičov je napríklad vlastný dizajn, ktorý môže zaujímavo dotvoriť štýl kuchyne. Ľahšie sa vymieňajú a nemusia sa prispôsobovať riešeniu kuchynskej linky, takže si ich môžeme dokupovať na etapy. Predstavujú vhodné riešenie pri dopĺňaní už existujúcich kuchýň bez potreby väčších zásahov.

Výhodou voľne stojacich spotrebičov je napríklad vlastný dizajn, ktorý môže zaujímavo dotvoriť štýl kuchyne.
Výhodou voľne stojacich spotrebičov je napríklad vlastný dizajn, ktorý môže zaujímavo dotvoriť štýl kuchyne.
Zdroj: gorenje

Čisté ale náročnejšie

Zatiaľ čo s voľne stojacimi spotrebičmi a ich umiestnením si poradí každý, zabudované musíte vopred dobre naplánovať, samozrejme s odborníkmi. Dôležitý je kvalitný návrh kuchyne s logickým usporiadaním kuchynskej linky a spotrebičov, ušetríte si tak mnoho zbytočných krokov. Netreba opomenúť ani precíznu prácu, aby boli spotrebiče pevne a spoľahlivo zabudované, nehýbali sa, nepadali. Po ujasnenej predstave o umiestnení spotrebičov treba prispôsobiť inštalácie – rozvod elektriky, vody, plynu.

K najčastejšie využívaným zabudovaným spotrebičom v kuchyni patria umývačky riadu, chladničky, rúry na pečenie, varné dosky a najnovšie k nim pribudli aj kávovary a vínotéky. Vhodné je, ak všetky spotrebiče zladíte aj vzhľadovo, teda by mali byť jednej značky a jednej dizajnovej rady. Vždy je lepšie vybrať zabudované spotrebiče ešte skôr, ako zadáte výrobu kuchynského nábytku a dodáte výrobcovi technické nákresy s požiadavkami na zabudovanie. Zladiť členenie skriniek s presnými rozmermi spotrebičov je dosť náročné.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
3.5. 2020 18:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44