24.12. 2020 15:00

Kuchyne v tvare písmena L: Spoznajte všetky jej (ne)výhody

24.12. 2020 15:00

Kuchyne v tvare písmena L: Spoznajte všetky jej (ne)výhody

Foto: idealhome.co.uk

Nech je vaša linka v malej uzavretej alebo veľkej a otvorenej kuchyni, máme pár tipov, na čo si dať pozor. Kuchynská linka situovaná do tvaru písmena L má niekoľko výhod - a zopár nevýhod, ktoré je vhodné minimalizovať.

Rozdelenie úloh

Ideálna kuchyňa - aspoň podľa pravidiel ergonómie - je taká, v ktorej môžete tri základné úkony rozdeliť do trojuholníka. A síce ide o varenie (sporák), umývanie (umývadlo) a chladenie (chladnička). Takto si v priestore nielenže nebudú zavadzať traja nezávislí pomocníci, no v pohode sa navzájom obídu aj tí členovia domácnosti, ktorí si prišli do kuchyne len čosi vziať, prípadne si umyť ruky. (Mimochodom, ak deti prišli zvonku domov, hygienici odporúčajú, aby si ruky radšej umyli teplou vodou a mydlom v kúpeľni a neprskali špinu v zónach, kde sa pripravuje jedlo.)

Kuchynskej linke v tvare L jeden vrchol ideálneho trojuholníka chýba. Ak si však dáte záležať na rozmiestnení pracovnej plochy, môžete sa v takejto kuchyni aj tak celkom dobre obchádzať, a to aj v prípade, že je v kuchyni viac kuchárov... alebo, ako to často býva, stretnú sa tam jednoducho všetci hostia. Raz darmo, kuchyňa v mnohých prípadoch býva centrom života, však?

Kuchyňa v tvare písmena L nie je dokonalá, ale dostatočne priestranná.
Kuchyňa v tvare písmena L nie je dokonalá, ale dostatočne priestranná.
Zdroj: archív

Táto kuchyňa je na pohľad pekná, no my by sme jej vyčítali, že umývadlo je príliš blízko vstavanej rúry. Predstavte si, že z nej vyberáte horúci pekáč s mäsom - nebolo by lepšie mať kus voľnej pracovnej plochy poruke, aby ste ho mohli hneď odložiť a nemuseli ho vliecť cez pol kuchyne?

Zdroj: nonka
24.12. 2020 15:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy