8.9. 2015 8:00

Kuchyne: Čo do nich nepatrí

8.9. 2015 8:00

Kuchyne: Čo do nich nepatrí

Kuchyňa môže byť estetická aj praktická, ale nie je to galéria ani pokusné laboratórium. Rovnako to nie je ani úložisko starých vecí a neoverených vychytávok módy, ktoré môžu ohrozovať zdravie. Bezpečnosť a zdravie sú prvoradými líniami, v ktorých sa musí držať každá kuchyňa. Niektoré veci možno dennodenne používate a pritom nemajú v kuchynskom priestore čo robiť.

Kuchyne: Čo do nich nepatrí
 
Znečistené špongie
Vôbec nie je isté, či budete mať riady umyté, ak špongiu používate na odstraňovanie nečistôt z jedla dlhší čas. Viac ako týždeň je už trochu ohrozovanie zdravia. Nie je totiž pre mikróby nič lepšie ako svet našich kuchynských špongií. Ak jej chcete trochu predĺžiť životnosť, aspoň ju treba každé ráno pri príprave čaju preliať horúcou vodou. To môže pomôcť, ale častá výmena je naozaj dôležitá.

Použité vrecúška na jedlo
Je jedno, či z papieru, alebo igelitu. Ak si raz donesiete z obchodu niečo vo vrecúšku, toto už raz a navždy musí skončiť v koši. Odkladať si ich na horšie časy znamená, že si pestujete v nich mikróby. Tie vedia v omrvinkách, či malých nečistotách cudzopasiť celé týždne, kým nimi neobalíte niečo iné.

Kuchyne: Čo do nich nepatrí
 
Čistiace prostriedky
Máte ich aj vy v zásuvkách či skrinkách? Lieky, prípadne zápalky, sviečky, skrátka chémia. Z dobre utesnených nádob môžu chemikálie uniknúť, čo znamená, že si kontaminujete potraviny. Okrem toho ich často chytíte do ruky a následne si pokojne odkrojíte z chleba. Produkty chémie aj farmácie by mali mať v byte svoje vlastné miesto a kuchyňa ním nie je.

Mobilný telefón
Je obvykle položený hneď vedľa taniera. No a nakrátko si spomeňte, kde ste s ním od rána boli a čo všetko ste chytali do ruky a potom chytili váš telefón. To všetko teraz máte pri stole. Čo tak mať v kuchyni a jedálenskom kúte zákaz mobilov? Aspoň sa ako rodina vrátite k starej tradícii pozerania si do očí, vychutnávania jedla a rozprávania sa medzi sebou. Nie neustáleho vyťukávania do mobilu. Ani si nemusíte pred jedlom umývať ruky, ak následne do nich chytíte telefón.

Kuchyne: Čo do nich nepatrí
 
Televízor
Nie je priamo škodlivý, no jeho negatívny efekt môže výrazne poškodiť vašej línii a teda aj zdraviu. Odborníci prišli na to, že pri sledovaní televízie počas jedla telo vypína kontrolu príjmu potravy. Jete teda aj vtedy, ak už máte dosť, ale váš organizmus to nehlási. Vďaka televízoru si budujete dosť silný nábeh k obezite.

Akých chýbam sa ešte vyvarovať v kuchyni? Pozrite si ďalšie tipy

Zdroj: marcos
8.9. 2015 8:00
Diskusia  ()
Diskusia
44