30.6. 2018 13:00

Krásne bezpečie: Vyberáte vchodové dvere? My vám s tým pomôžeme! (2. časť)

30.6. 2018 13:00

Krásne bezpečie: Vyberáte vchodové dvere? My vám s tým pomôžeme! (2. časť)

Foto: cheapuggsforsales.us

Vchodové dvere musia zaujať domácich aj hostí a nepozvaným dať okamžite najavo, že sa cez ne nedostanú.

>>> 1. časť seriálu nájdete priamo TU <<<

Doma v bezpečí

Ak potrebujete mať intenzívnejší pocit bezpečia ako za plastovými, prípadne hliníkovými dvermi, je vhodné obzrieť sa po bezpečnostných dverách. Prvým pravidlom je, že odolnosť dverí, nie je priamoúmerná ich hrúbke.

Na Slovensku používame na vstupné dvere bezpečnostné triedy 1 – 4. Čím vyššie číslo, tým stúpa spoľahlivosť ochrany. Všetky dvere sú s konštantnou hrúbkou približne 45 milimetrov. Nárast hrúbky v tomto prípade neznamená viac ochrany, je často spôsobený len izolačnými vrstvami a rozličnými dizajnovými prvkami.

Myslite na detaily fasády: Svietidlá, bleskozvod aj správne kotviace prvky

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: ArchitectureArtDesigns

Inšpiratívny príbeh bývania mladej rodinky: On bol stavbyvedúci, ona dizajnérka

Od trojky vyššie

Pre spoľahlivé zaistenie vstupu je vhodné voliť bezpečnostné dvere od triedy tri. Tie v spevnených častiach dokážu odolať tlaku 6 kN, nárazu 30-kilogramového telesa z výšky 1 200 milimetrov a ručnému pokusu o vlámanie s použitím náradia. Cez dvere by sa nemal dostať zlodej ani hluk, teplo, oheň, ani dym.

Povrchové vyhotovenie je obvykle laminovaná MDF doska, striekaný povrch, prírodná dyha či drevený masív. Ako plášť sa používajú plechy valcované za studena. Medza pevnosti takýchto plechov sa pohybuje v okolí 340 MPa a vnútro zvyčajne vypĺňa minerálna vata.

Potulky po streche: Komín v hlavnej úlohe!

Bezpečné sklo

Chcete do chodby vniesť viac svetla, ale zároveň neohroziť bezpečie? Aj presklené dvere môžu byť nedobytné. Kedysi sa používali do dverí sklá s bezpečnostnou fóliou. Tá však odradila zlodeja obvykle len tým, že spomalila jeho postup vpred. Omnoho modernejšou a spoľahlivejšou cestou je bezpečnostné pancierové termosklo. Certifikované sklá môžu mať hrúbku až 2 centimetre a bežným náradím sú prakticky nezničiteľné, odolné proti rozbitiu aj nalomeniu. Pancierové sklo sa do dverového krídla uchytáva špeciálnym kotvením zapusteným priamo do oceľovej konštrukcie.

Rekonštrukcia uprostred Barcelony: Zo škaredého káčatka krásna labuť

Domov, ktorý sám pomôže: Ako bývať bez bariér?

autor:  Marek Mittaš
30.6. 2018 13:00
Diskusia  ()
Diskusia
44