27.9. 2012 8:00

Kozub dodatočne?

27.9. 2012 8:00

Kozub dodatočne?

Foto: Robo Hubač

Nemáte doma kozub, ale v rámci rekonštrukcie by ste si ho radi zaobstarali? Alebo sa chystáte svoj starý vynoviť? O dobré rady z praxe sme požiadali odborníka na kozuby, kachle a pece.

Samozrejme, optimálne načasovanie riešenia funkčného aj vzhľadného kozuba je ešte vo fáze projektovej dokumentácie stavby nového domu. A to skôr, ako sa začne stavať komín. Často sa totiž stáva, že v projekte je komín bez zakreslených detailov a technických parametrov, ktoré si stavebná firma vyrieši po svojom. Výška osadenia sopúcha, jeho natočenie na určitú stranu komína aj čistiace komínové dvierka, to sú detaily, ktoré sú limitujúce pri návrhu tvaru a výšky obostavby. Správny postup je, keď kachliar nadimenzuje kozub ešte vo fáze štúdie podľa požiadaviek a daných možností. Túto technickú dokumentáciu potom architekt zapracuje do finálneho projektu. Ďalšia požiadavka pri stavbe kozuba v novom dome je prívod externého vzduchu na horenie, statika a nehorľavosť podlahy pod a pred kozubom.

Nový kozub v starom dome

Pri realizácii kozuba v staršom dome musíte v prvom rade zistiť stav a parametre komína. Teda, ak komín vôbec existuje. Ak má na pripojenie kozuba nedostatočné parametre, možno ho vyvložkovať, prípadne predtým aj prefrézovať, čím sa zväčší priemer otvoru. Namieste je otázka, či sa oplatí komín rekonštruovať, alebo investovať viac a postaviť nový. Každý prípad je individuálny, preto si dajte poradiť od kachliarov alebo kominárov, ktorí komín posúdia. Komplikáciou môže byť aj realizácia prívodu externého vzduchu na horenie. V staršom dome ho odporúčajú v prípade, že dom má nové okná. V podpivničených domoch je možné priviesť vzduch zospodu prevŕtaním podlahy. Takéto riešenie oceníte, ak máte v pivničných priestoroch zvýšenú vlhkosť, ktorá sa týmto odsaje.

Upgrade funkčný

Ak kozubová vložka nevyhovuje z funkčného hľadiska, bude pri jej výmene pravdepodobne potrebné zbúrať aspoň časť obostavby. Niektorí výrobcovia kozubových vložiek odporúčajú realizovať obostavbu s možnosťou vytiahnutia kozubovej vložky. Napriek tomu sa väčšina obostavieb tak nerealizuje. Dôvodom je vyššia cena, ktorá je, bohužiaľ, na našom trhu stále rozhodujúca. Aj na úkor prípadných komplikácií s reklamáciou vložky, ktorá môže byť ešte v záručnej lehote. Čo sa týka spôsobu spaľovania, výrobcovia ponúkajú aj kozubové vložky s bezroštovým ohniskom – bioohniskom. Spaľovanie v takomto ohnisku je oproti klasickému, roštovému, efektívnejšie. Drevo tam horí dlhšie a dosahuje vyššie teploty. Aj keď je náročnejšie na obsluhu aj na palivo, spaľovanie je ekonomickejšie aj ekologickejšie. Efektívnosť odovzdávania tepla sa dá zvýšiť dodatočným pridaním teplovzdušného výmenníka. Tento krok však treba zvážiť tiež podľa parametrov komína. Najlepšie je prekonzultovať to s kachliarom. Na trhu máme aj kozubové vložky so zabudovaným teplovodným výmenníkom – vhodné na dokúrenie v odľahlejších miestnostiach, napríklad kúpeľne, alebo na ohrev teplej vody.

Upgrade estetický

Pri občasne používaných kozuboch dochádza k situácii, že kozubová vložka „prežije“ obostavbu, ktorá zostarne z dizajnovej stránky. Úprava takéhoto kozuba spočíva len v prestavbe obostavby. V súčasnosti je ponuka oveľa širšia ako v minulosti, nájdete tu aj kozubové vložky so zaobleným presklením, s výsuvnými dvierkami alebo s presklením na viacerých stranách ohniska.

Kozub dodatočne?

Vlado GAJDOŠ, kachliar odbornik na kozuby a pece
www.piecka.sk

Kozub dodatočne?

Foto: archív

1 Kozub na drevo bez použitia kozubovej vložky, postavený medzi dvoma nosníkmi, oddeľuje jedálenskú časť od obývacej. Pisch

Kozub dodatočne?

Foto: archív

2 Jednoduchý dizajn kozuba s vložkou ozvláštnila plastika Vlada Oravca. Pisch

Kozub dodatočne?

Foto: archív

3 Nová akumulačná obostavba kozubovej vložky z nepálených tehál, autor Ing. arch. Vladimír Institoris, Insti.sk

Kozub dodatočne?

Foto: archív

4 Kozub s neobostavanou otvorenou kozubovou vložkou má skôr estetický ako akumulačný efekt, ateliér Pisch

autor:  Inéz Búci
27.9. 2012 8:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44